Svadba je jedan od najradosnihijih dana za mlade parove i njihovu porodicu, ali danas cela Srbija priča da se ova lepa prilika pretvorila u pravi biznis!

Tekst koliko treba pokloniti novca mladencima za svadbu izazvala je pravu lavinu komentara. Suma koja se smatra pristojnim poklonom za svadbu vrtoglavo je visoka za ljude sa prosečnim primanjima u Srbiji. Mnogi mladenci otvoreno ističu da prave svadbu samo da bi zaradili novac, a evo kako ljudi širom Srbije komentarišu da je proslava venčanja postala pravi biznis:

PROČITAJTE JOŠ: Vratili se iz Holandije da čuvaju ovce u Srbiji: evo kako su Tatjana i Bojan stvorili farmu ovaca u selu kod Sombora

"Degutantno. Svadbe se danas prave samo da bi se zaradilo. I prvi dečiji rođendani. A ne razmišljaju ti koji veselje prave da kada nešto želiš da proslaviš, jednostavno moraš da se potrošiš, da moraš za to da odvojiš novac, a ne da gledaš da zaradiš od tog događaja. Jadni gosti."

"Nekad si bio zvanica na svadbi kao pravi gost, i niko, ama baš niko nije očekivao od gosta da mu plati svadbu. Spremali se i pravili ljude svadbe bez nade da će neko drugi da plati. Šta je sa ovim svetom danas, šta očekuju, elitne restorane da plaća rodbina i prijatelji, odakle?"

"Živim u gradu južno od Beograda i ovde je postoji pravilo "sveske", tj. u nju se upisuje ko je došao na svadbu i koliko je doneo. Koverta se otvara odmah po predaji i upisuje se koliko ima u njoj. I onda, kad za par godina taj koji ti je došao na svadbu pravi neko svoje slavlje, ti si dužan da mu vratiš bar onoliko koliko si dobio jer je tako upisano u svesci!! Imao-nemao, snađi se, upisan si." 

"Srpska posla. Gledaju da im se isplati svadba, kao da je to neki biznis. Na svadbu nosim šta hoću i šta mogu. Ako nemaš para, nemoj da praviš svadbu, pozovi samo porodicu, kumove i matičara. Ali neee, mora luksuz i više stotina gostiju. I sad mi ih je mnogo žao što moraju da pozajme, evo zaplakaću."

Srbi na svadbe već odavno ne nose umetničke slike, srebrni escajg niti kućne aparate. Ključna reč je - koverta s novcem, koju čak 91 odsto ispitanika u Blicovoj anketi (više od 13.000 ljudi) nosi kao dar mladoj i mladoženji. Čak 41 posto ispitanika doživljava stres zbog tuđe svadbe, jer ona znači dodatni trošak, dok 87 posto njih više para nose na venčanje rodbine, nego prijatelja.

Koliko jedna osoba treba po pravilu da pokloni za svadbu - pročitajte OVDE!

PageBreak

"Pravili smo svadbu za 200 zvanica u elitnom beogradskom restoranu i bili smo ubeđeni da ćemo je isplatiti od koverti. Svima smo naglasili da će nam novac najviše značiti. Međutim, kada se veselje završilo i počelo prebrojavanje, supruga i ja smo shvatili da nam fali 2.000 evra da bismo pokrili sve. Bukvalno sam morao da pozajmim pare sledeći dan," priča Bojan M. koji je precenio finansijsku situaciju svojih gostiju.

Ima i onih kojima se svadba isplatila, pa su tako za višak mogli da odu i na medeni mesec. Oni su verovatno pozvali više rodbine, jer je Blicova anketa pokazala da čak 87 posto ispitanika pazi da rodbini odnese više novca nego prijateljima. Kovertu će odneti 82 odsto ispitanika, dok će 9 odsto odneti i kovertu i neku sitnicu koja će mladence da asocira na njih.

PROČITAJTE JOŠ: Ljubavna izjava na bilbordu nasmejala Beograd: da li je ovaj zaljubljeni Dragan pravi srpski muž? (FOTO)

Tek dva odsto naših ispitanika na svadbu nosi neko umetničko delo. Trećina ispitanika navodi da u koveru spusti bar po 50 evra po članu porodice koji ide na svadbu, dok 22 odsto nosi 50 evra bez obzira koliko njih išlo. Tek dva odsto srećnika su u mogućnosti da u kovertu spuste ljubičastu novčanicu od 500 evra.

Iako ovo zvuči veoma galantno, postoji i druga strana medalje, a to je da se 41 odsto ispitanika preznojava kada dobije pozivnicu za svadbu, jer to znači dodatan trošak. Sa druge strane, 40 odsto ispitanika se ne opterećuje - daju koliko mogu i obuku ono što već imaju.

Četvrtina anketiranih se plaši i da će se obrukati ukoliko odnesu malo novca, dok 58 odsto ispitanika ne haju za to. Tu je i treća kategorija - 18 odsto njih ima tremu zbog količine novca koju nose, samo ukoliko su mladenci imućni.

Zvuči neverovatno, ali 25 procenata anketiranih je imalo priliku da poseti svadbu na kojoj se čitalo ko je koliko i šta poklonio mladencima.

Izvor: Blic/Lepa & srećna