U Požegi su počele reprezentativne pripreme, selektor je pozvao najbolje, ali cilj nije da se pobedi na nekom sportskom takmičenju. Zapravo, samo okupljanje je dovoljna pobeda jer je reč o trubačkoj reprezentaciji Srbije, koja okuplja sto najboljih srpskih trubača.

Treći put "Sto srpskih truba" na okupu i ponovo u Požegi. To nije slučajnost, kaže nezvanični selektor trubačke reprezentacije formirane pre sedam godina. Dragan ne svira trubu, već je kao novinar gradio karijeru u RTS-u, ali je ljubav prema toj muzici nasledio od oca, majstora trube Radovana Babića.

"Požega je u stvari centar trube zapadne Srbije, nije Guča. U Guči se odvija festival, ali ovde, vidite, sa ovog trga kuda god da krenete, na sve četiri strane, na sva četiri ova ulaza, uđete u neko selo gde postoje trubački orkestri", kaže selektor "Sto srpskih truba" Dragan Babić.

PROČITAJTE JOŠ: 2 imena koja su osvojila srpski Internet preko noći: dečak iz Zemuna i devojčica sa Avale dobili su imena za pamćenje!

Među standardnim prvotimcima srpske trubačke reprezentacije je požeški majstor trube Dejan Lazarević.

"Nema tu ko je bolji, svi dobro sviraju. Ovde kad smo to se ne gleda. Ovde moramo da zvučimo svi kao jedan", ističe Lazarević.

Zvuk ne bi bio potpun bez mirođije sa juga, a najpoznatije trubačko selo je Zagužanje.

"Sto kuća sto trubača ima. Jeste, tako je kod nas, 100 odsto zavise od trube i dete, kako se rodi, sa pet godina, odmah mu se daje truba", objašnjava majstor trube Siniša Stanković.

Harmoniju "Sto srpskih truba" kreira Maksut Maksutović, koji smatra da tom muzikom možemo osvojiti ceo svet. Mađari su to odavno shvatili i zato je orkestar "Sto violina" od nacionalnog značaja.

"Ali, na žalost našu, a za njihovo dobro, oni su pod patronatom, finansije države, Ministarstvo kulture", kaže dirigent "Sto srpskih truba" Maksut Maksutović.

PROČITAJTE JOŠ: Novogodišnji TV vremeplov koji nas je nasmejao do suza: evo uz kakve pesme, frizure i haljine smo nekad dočekivali Novu godinu u Srbiji (od 1993. do 1998. godine)

"Sto srpskih truba" je orkestar koji postoji od 2009. godine. Sastav nije uvek potpuno isti, stalno se podmlađuje, usavršava, a uvek ima i dovoljno izvrsnih rezervnih trubača.

Banjalučani će imati priliku da 9. januara čuju mnoge lepe melodije, među kojima i "Sto srpskih truba".

U video prilogu možete čuti kako zvuči kada 100 srpskih trubača sviraju kao jedan!

Izvor: Rts