Ministar kulture Ivan Tasovac je, u društvu svog ruskog kolege Vladimira Medinskog, otvorio izložbu "Putevima Miroslavljevog jevanđelja" u Muzeju Vuka i Dositeja. Izložba koja je za javnost otvorena od 10. marta do 5. aprila 2015. godine, svečano je otvorena u prisustvu direktora Nacionalne biblioteke Rusije u Sankt Peterburgu Antona Likhomanova i direktorke Narodnog muzeja Bojane Borić Brešković, javlja Tanjug, prenosi RTS.

List je u Srbiju stigao zahvaljujući saradnji ministarstava kulture Srbije i Rusije i, prema rečima Tasovca, to je jedinstvena prilika da naša generacija vidi taj list i tako otvori novu stranicu u odnosima dva ministarstva.

"U tome ima mnogo simbolike. Taj list nikada nije bio bliži originalu koji se čuva u Narodnom muzeju, svega nekoliko stotina metara odavde", rekao je ministar kulture. Tasovac je rekao i da ne veruje u sadašnjost i da na nju gleda kao na vrata između prošlosti i budućnosti.

"I u tome ima simbolike. Pred nama je predmet iz naše daleke prošlosti, a istovremeno smo večeras u prilici da pogledamo i delo savremenog stvaralaštva", rekao je Tasovac. Ruski ministar Medinski ocenio je da čak i površnim pogledom na Miroslavljevo jevanđelje može da se vidi da je to slično pismo, sličan jezik.

"To je poruka savremenim ljudima tog drevnog pisara, da ne zaborave korene, da se sećaju pravoslavnih hrišćanskih osnova, da su naši pradedovi bili braća i da treba da se pomažemo", istakao je Medinski.

VIŠE: "Miroslavljevo jevanđelje" pred publikom

Inače, Tasovac i Medinski su ranije danas prisustvovali konferenciji za novinare beogradskog "Festa", gde će večeras film "Bataljon", reditelja Dimitrija Meshijeva, zatvoriti festival i imati evropsku premijeru. Direktorka Narodnog muzeja, u čijem je okviru i Muzej Vuka i Dositeja, ocenila je da je dolazak 166. lista Miroslavljevog jevanđelja jedinstveni kulturološki, emotivni doživljaj i veliki događaj za srpsku kulturu.

Direktor nacionalne biblioteke Rusije dodao je da je Jevanđelje simbol zajedničkog nasleđa dve zemlje i izrazio nadu da će 166. list izazvati interesovanje javnosti i produbiti dobru saradnju između dve zemlje, ministarstava i institucija. Godine 1845/46. manastir Hilandar je posetila ruska duhovna misija na čelu sa arhiepiskopom i naučnikom Porfirijem Uspenskim. Fasciniran izgledom Miroslavljevog jevanđelja, Uspenski je isekao 166. list i odneo ga sa sobom.

Na ovom listu nalaze se čtenija za 7. (20) januar, praznik Svetog Jovana Krstitelja, ukrašena inicijalom sa likom Vavilonske bludnice – metaforom za zlu Irodijadu, ženu cara Iroda, koja od muža zahteva glavu Svetog Jovana. List se od 1846. do 1883. godine nalazio u Kijevu, a nakon toga prenet je u Imperatorsku javnu biblioteku. Nacionalnu biblioteku Rusije u Sankt Peterburgu, gde se i trenutno nalazi zaveden kao "List iz Miroslavova jevangelija F. p. I. No. 83" u zbirci Porfirija Uspenskog.

Biblioteka u Sankt Peterburgu je na svom sajtu postavila deo posvećen Miroslavljevom jevanđelju na kome se svi zainteresovani mogu upoznati sa burnom istorijom tog vrednog dokumenta.

Izvor: RTS