Ukoliko se dvoumite da li da formirate ovakvu baštu, prednosti i mane objašnjava vam Jelena Filipović, diplomirani inženjer pejzažne arhitekture.

Pro

Najvažnije je da svoju baštu uskladite sa arhitekturom kuće. Ako je kuća moderna, čistih, pravih linija, takva bašta će biti odgovarajuće rešenje. To posebno važi u slučaju da ne koristite mnogo vrt, već je njegova funkcija da pre svega istakne i urami kuću. Ovakve bašte su često formalnijeg izgleda i pogodne su za poslovni prostor. Prilikom osmišljanja izgleda bašte važno je i da vodite računa o obliku placa i njegovom reljefu. Ukoliko je parcela pravougaonog oblika, geometrijska rešenja lepo će se uklopiti.

Zatalasanost placa je takođe bitan faktor kada odlučujete o stilu okućnice. Ako je vaša parcela ravna, biće vam zgodnije da formirate pravougaone oblike, ali ako je posredi plac zatalasanog reljefa, mnogo je lakše da formirate oblike koji će pratiti prirodan oblik placa, jer će formiranje kaskada i staza geometrijskih oblika zahtevati mnogo veće intervencije i finansijske izdatke. Ako je teren ravan, bašte geometrijskih linija lakše se izvode od onih u pejzažnom stilu. Ako se staze, zidovi i žardinjere izrađuju od kamenih, keramičkih ili betonskih ploča i kocki, opeke i drugih pravougaonih elemenata, oni će se mnogo lakše uklopiti u zadati pravougaoni oblik. Još jedna prednost ovakvih bašti je u tome što one uglavnom deluju urednije i održavanije nego što je to slučaj sa prirodnim baštama.

Contra

Bašta predstavlja utočište od gradske vreve, oazu mira u kojoj ćete se osećati opuštenije ako ona deluje što prirodnije. Bašte strogih linija mogu izgledati previše formalno i stoga se mnogi odlučuju da formiraju drugi tip vrta sa prirodnim oblicima. Ovi vrtovi deluju intimnije i prave kontrast u odnosu na okolne izgrađene gradske površine. Problem sa geometrijskim baštama jeste i u tome što ih je teže održavati. Savršeno oblikovane žive ograde, biljke formirane kao lopte, kocke, piramide i ostala geometrijska tela, zahtevaju mnogo pažnje i znanja prilikom održavanja. Potrebno je redovno i pravilno orezivanje da bi se formirali i zadržali predviđeni oblici. Ukoliko želimo takve biljke, potrebno je izdvojiti i veću sumu novca, jer su topijarno oblikovane biljke veoma skupe.

Ukoliko pak ne želite da izdvojite veliku količinu novca za njih, tada vam je potrebno mnogo strpljenja da sačekate dok biljke uz redovno orezivanje ne dostignu pristojne dimenzije. Prilikom uređenja prostora, kako enterijera, tako i eksterijera, po „feng-šui” principima izbegavaju se prave linije i uglovi, jer tok energije u prostoru treba da se odvija neometano, duž blagih i zaobljenih linija. Stoga ako ste pobornik te doktrine, nikako se nemojte odlučiti za baštu pravilnih geometrijskih oblika.