Za sve one koji do sada nisu imali prilike da se upoznaju sa perenama, evo prilike da vam opišemo i objasnimo koje su to biljke i kako ih prepoznati, gde se sade, koliko se zalivaju, koliko visoko rastu i još mnogo o njima.

Perena ili na našem jeziku trajnica što sama reč kaže, trajne višegodišnje biljke koje su otporne su na mrazeve pa im u toku zime nije potrebna nikakva zaštita od smrzavanja, neke perene u toku zime ne gube svoje lišće pa su ukras i u toku hladnih meseci, i one kojima list nestaje pred zimu i pojavljuje se na proleće, nisu pogodne za gajenje u kući ili stanu zato što usled nedostatka sunca požute i propadaju.

Perene se pored korišćenja za uređenje dvorišta, kamenjara, fontana, staza koriste i za uređenje javnih površina kao što su parkovi. Idealne su za javne površine zato što jednom posađene traju godinama. Nije im potrebna posebna nega osim povremenog zalivanja i okopavanja od korova, pa samim tim nije im potrebno posvetiti mnogo vremena i novčanih ulaganja.

Perena ima mnogo vrsta i vi možda imate neku u svom dvorištu a da to niste ni znali. Čuvarkuća je veoma česta  biljka koju ste verovatno svi mogli videti na starim krovovima ali postoji veliki broj raznih čuvarkuća, one su lisnodekorativne biljke, neke postaju lepe tek zimi kada promeni svoju boju.
Perene možemo razvrstati po različitim grupama, mestu sađenja (sunčano ili senovito stanište) i visini rasta - neke rastu svega jedan centimetar visine po zemlji i po kamenu, šire se i pokrivaju površinu, a ima i onih perena koje rastu i preko 2 m. Takođe, razlikuju se i po dobu cvetanja kao i po obliku ili boji lista, s obzirom na to da postoje lisno ili cvetno dekorativne, kao i kombinovane perene.

Ako ste propustili jesen za sađenje perena zato što niste ništa znali o njima, ne brinite, perene se sade i u proleće, čak i tokom cele godine ako vremenski uslovi to dozvoljavaju.