Kapci počinju da se spuštaju, ali vi i dalje gledate u drum pred sobom… a onda se trgnete! Verovali ili ne, mozak registruje kao san tek ono spavanje koje traje duže od minuta. Sve manje od toga – pet, deset sekundi – može proći kao “samo jedan tren” u kojem smo bili uvereni da gledamo kuda vozimo, a zapravo smo spavali. Jedino trzaj nas upozori da smo, zapravo, spavali.

Ova pojava naziva se “mikro san”, a nedavno je završena studija Centra za istraživanje spavanja na Univerzietu Louborou na čelu sa  direktorom Džimom Hornom, u kojem je ispitano više od 1000 vozača.

Prema rezultatima koje je objavio BBC 9. januara 2014. godine, čak 45 odsto muškaraca izjavilo je da imaju iskustva sa ovakvim, neželjenim mikro snom za volanom.

 “Usled umora kapci počinu da se spuštaju, gubi se konekcija sa realnošću, traje po par sekundi i može biti kobno”, kaže profesor Džim Horn koji se bavi istraživanjem umora vozača već 10 godina. “Vozači nisu svesni šta im se dešava jer nisu budni, a nisu ni u dubokom snu”, dodaje Horn.

Na sledećoj stranici pročitajte . kako sprečiti ovakve situacije?

PageBreak

“San nikad ne dolazi iznenada”, kaže profesor Horn. “Uvek ćete prvo osetiti umor koji će se pojačati  a to je znak da treba da parkirate i odmorite.  Tokom pauze, prvo popite piće sa kofeinom, a onda odremajte dvadesetak minuta jer je toliko potrebno kofeinu da deluje. Tek kada se osvežite, nastavite put.

Mikro san najčešće napada vozače tokom popodnevnih časova, kad nivo energije opada. On je, često, i objašnjenje zašto se oko 20 odsto udesa dogodi na “dosadnim” drumovima, bez frekventnog saobraćaja.

“Posebno je rizična mlađa generacija, jer su mladi hronično nenaspavani”, kaže profesor Horn. “Naša studija je pokazala da je kod žena mikro san zabeležen ređe nego kod muškaraca – kod oko 20 odsto ispitanica”.

Spomenka Marić