Rizik od raka pluća, jednog od najsmrtonosnijih karcinoma, može biti veći kod osoba koje pate od opstruktivne apneje i koje imaju problem sa jakim hrkanjem.
U jednom od prvih istraživanja ove vrste, analizirani su zdravstveni kartoni više od 2,4 miliona odraslih osoba. Utvrđena korelacija karcinoma pluća i hrkanja još se analizira, a američki istraživači smatraju da je mogući razlog manjak kiseonika od kojeg pate svi koji jako hrču. Uz to, mnogi od njih su i pušači ili pate od gojaznosti, što može biti uzrok hrkanja, a i posledično ima veze s rakom.
Nalazi su predstavljeni na konferenciji Američkog društva za kliničku onkologiju u Čikagu. Naučnici su apelovali na zdravstvene vlasti da razmotre skrining na rak kod osoba sa apnejom i da se na bolest reaguje brzo nakon dijagnoze.
Procenjuje se da od apneje pati skoro milijardu ljudi širom sveta. Ona izaziva opuštanje i sužavanje zidova grla tokom spavanja, što dovodi do kratkih prekida disanja i glasnog hrkanja. Bolest često ne bude uopšte dijagnostikovana, a nemaju je svi koji hrču. Što je hrkanje jače, veći je rizik od apneje.
U studiji, istraživači sa Univerziteta Maršal u Zapadnoj Virdžiniji pratili su slučajeve raka pluća kod osoba sa dijagnostikovanom apnejom i bez nje. Nakon što su uzeli u obzir faktore poput godina i drugih zdravstvenih stanja, otkrili su da su pacijenti sa apnejom imali 1,21 put veći rizik od razvoja raka pluća u poređenju sa onima koji je nemaju.
Dr Džovan Al-Nusair, koautor studije, izjavio je da je ovo "jedno od prvih statistički značajnih istraživanja" koje dokazuje vezu između apneje i raka pluća. On ističe da bi se pacijenti sa ovom dijagnozom morali pažljivije pratiti i da bi mogli imati koristi od ranog otkrivanja i intervencije.
"Potrebna su dodatna istraživanja kako bismo u potpunosti razumeli zašto apneja povećava rizik od raka. Nadamo se da će ovo otvoriti vrata budućim istraživanjima i testiranjima", rekao je.
Iako je pušenje glavni i dokazani uzročnik raka pluća, raste broj slučajeva kod mladih i zdravih osoba koje nikada nisu pušile. Stručnjaci smatraju da bi razlog mogli biti zagađenje vazduha, pasivno pušenje, loša ishrana, fizička neaktivnost i izloženost hemikalijama poput pesticida. Rak pluća više nije "bolest starih", poručuju stručnjaci. Pročitajte i
BONUS VIDEO: