Dvadesetdvogodišnja dadilja Kajli Engle iz Kanade srušila se na pod bolničkog hodnika kada je saznala da joj je telo prožeto melanomom – rakom kože koji se proširio svuda.

Imala je sedam tumora na mozgu, najmanje 18 u jetri i po najmanje 20 u svakom plućnom krilu, zatim dva pored srca, kao i tumore na kičmi, limfnim čvorovima i nadbubrežnim žlezdama.

"Proširio se svuda", rekla je.

Kajli je u julu 2023. godine primetila jednu kvržicu pored desne dojke i mislila je da je u pitanju "samo cista". Ličila je na uraslu dlaku ili potkožni bubuljicu. Međutim, kada su se počele pojavljivati nove kvržice na različitim delovima tela, znala je da nešto nije u redu.

Lekari su nakon rendgenskog snimanja otkrili da su te kvržice zapravo sitni tumori po celom telu, nastali nakon što su se ćelije raka proširile krvotokom na druge organe. Kajli se priseća da je tada imala simptome koje je ignorisala – naglo gojenje, mučninu, povraćanje i iscrpljenost.

Kajli Engle i tumor
Ovako je izgledala kvržica Foto: Jam Press / Jam Press / Profimedia

Melanom joj je zahvatio pluća, kosti i mozak

U početku su i lekari u hitnoj pomoći verovali da su kvržice benigne ciste. Međutim, snimci su potvrdili najgore – melanom je zahvatio pluća, kosti i mozak.

Šanse da neko umre od raka znatno su veće kada se on proširi na druge delove tela. Samo jedan od pet pacijenata u stadijumu 4 melanoma preživi pet godina nakon dijagnoze. Ipak, ne samo da je Kajli još uvek živa skoro dve godine kasnije, već se rak stabilizovao i više ne napreduje.

Lečenje je započela samo nekoliko dana nakon dijagnoze, u junu 2023. godine, i to kombinacijom hemioterapije i imunoterapije.

"Iako je moja dijagnoza četvrti stadijum i rak se proširio skoro svuda, to ne znači automatski da je terminalno. Evo me u 2025. godini, skoro dve godine od dijagnoze, i dalje imam mnogo opcija za lečenje i nade da ću produžiti život", rekla je.

Kajli Engle
Foto: Jam Press / Jam Press / Profimedia

Stalna borba za život

Do maja 2025. godine Kajli je primila 18 doza imunoterapijskog leka po imenu Nivolumab. Isprva je započela sa kombinovanom imunoterapijom, ali je morala da je prekine nakon dve doze zbog autoimunskog hepatitisa – stanja u kojem imuni sistem napada jetru, izazivajući upalu i moguće oštećenje.

Nakon što se oporavila od hepatitisa, i uz terapiju zračenjem za tumore na mozgu i očima, nastavila je lečenje isključivo Nivolumabom. Ipak, borba će trajati čitav život.

"Verovatno ću morati da se lečim do kraja života, ali postoje slučajevi ljudi koji su postigli NED status – bez dokaza bolesti", istakla je.

Pre nego što je dobila ovu poražavajuću dijagnozu, Kajli je bila zdrava mlada žena. Lekari su joj tokom godina iz predostrožnosti uklonili nekoliko benignih mladeža, piše Daily Mail.

Mladeži su skupine normalnih ćelija koje proizvode melanin. Međutim, oštećenje DNK tih ćelija, često zbog jake izloženosti UV zracima, može dovesti do razvoja raka kože. Ćelije raka tada mogu da se odvoje od primarnog tumora i uđu u limfni sistem i krvotok, šireći se po telu i formirajući nove tumore – baš one koje je Kajli primećivala kao kvržice.

"Do trenutka kada mi je postavljena dijagnoza, već sam bila sigurna da imam rak, ali uprkos tome, kada su mi to i zvanično rekli – bio je to šok. Sada uživam u svakom danu koliko god mogu i imam mnogo nade u budućnost, bilo da je reč o terapijama koje trenutno primam ili o potpunom oporavku, što je za mene idealan cilj i verujem da ću ga dostići", rekla je.

BONUS VIDEO:

07:22
IZDVOJITE PET MINUTA I SPASITE SVOJ ŽIVOT! Melanom je ozbiljna pretnja, a ovo su najrizičnije grupe: Samo jedan odlazak u solarijum predstavlja rizik Izvor: Kurir televizija