Dejstvo hajdučke trave naročito je povoljno kod oboljenja želuca i creva. Jestivi su samo mladi listovi, pre pojave cvetne stabljike a starenjem postaju tvrdi i gorki. Osušeni cvetovi ove biljke koriste se za pripremu čaja koji poboljšava varenje i olakšava tegobe u crevima i žuči.

U kuhinji se, pre svega, upotrebljava kao začin. Sitno iseckan svež mladi list hajdučke trave je zdrav i osvežavajući dodatak jelima. Krepi želudac i podstiče varenje, te je veoma poželjan uz masna jela, jela od mesa ili uz mesne prerađevine. Njime se mogu posipati različite salate ili se može dodavati supama i čorbama na kraju kuvanja. Može se mešati sa mekim sirom, maslacem ili pavlakom i tako mazati na crni hleb. 

Čaj se priprema tako što dve pune čajne kašičice usitnjenog cveta hajdučice treba preliti sa četvrt litra vrele vode i ostaviti da stoji petnaest minuta. Piti umereno toplo, dve do tri šoljice na dan.

Sa nanom se dobro slaže kao sredstvo za podsticanje rada znojnih žlezda, sa kaduljom za smirenje nerava i kao adstrigent, sa kamilicom kao sredstvo za jačanje želuca. Nervoznim osobama, onima koji dugo leže i slabunjavoj deci preporučuje se ujutru i uveče umivanje tela rashlađenim čajem od hajdučice. Kupanje u vodi kojoj je dodat ovaj čaj stičava neuralgične bolove. 

Recept iz Lisinog poklon-dodatka "Kuvar samoniklog bilja", sačinjenog na osnovu knjige "Sunčeva trpeza", autorke Mirjane Petrović