Ženama se telo neprekidno menja pod uticajem hormona. U petoj i šestoj deceniji života, većini koža postaje suvlja, kosa tanja, nokti lomljiviji.
Zato nije ni čudo što nas s polica apoteka privlače razni dodaci ishrani koji obećavaju sjajniju kosu, čvršće nokte i mladalačku kožu. Ali koliko zapravo znamo o tim suplementima?
Jedna mama četvoro dece iz Teksasa, Dženi Ramirez, podelila je svoje šokantno iskustvo – nakon što je uzimala popularni dodatak za kosu, kožu i nokte, završila je u bolnici zbog otkazivanja jetre, a žučnu kesu su joj uklonili.
Dženi je bila na dijeti i gubila kilograme, ali je primetila pojačano opadanje kose – nešto što se često dešava kad menjamo način ishrane. Kao i mnoge od nas, odlučila je da uzme dodatak iz drogerije – poznat i lako dostupan proizvod, koji sadrži MSM (metilsulfonilmetan), supstancu koja se reklamira kao prirodna pomoć za zdravu kosu i kožu.
Ali ubrzo nakon što je počela da ga koristi, bubrezi i jetra počeli su da joj otkazuju. Koža i beonjače su joj požutele. Lekari su najpre sumnjali na hepatitis, ali svi nalazi su bili negativni.
Tek nakon detaljne analize, gastroenterolog je posumnjao da je MSM – inače sastojak koji se generalno smatra bezbednim – možda okidač za njeno stanje. Iako su istraživanja pokazala da MSM može čak da oštete jetru, u retkim slučajevima, posebno ako postoje prethodna oštećenja, može da pogorša stanje.
"Prirodni" suplementi nisu uvek i "bezbedni"
Ono što mnogi ne znaju jeste da suplementi poput ovih nisu strogo regulisani. To znači da ne znamo uvek tačno šta se nalazi u njima, u kojim količinama, i da li će reagovati sa lekovima koje već pijemo. Dženi je kasnije iz bolničkog kreveta upozorila svoje pratioce na TikToku da bude oprezni: "Mislila sam da uzimam običan vitamin. Nikad ne bih pomislila da će me to dovesti do operacije."
U njenom slučaju, količina MSM-a bila je veoma mala – ali kombinacija sa drugim sastojcima, potencijalnim zagađenjima u proizvodnji, ili reakcijama sa njenim telom – dovela je do ozbiljnih posledica.
Dr Suprija Džoši, specijalistkinja za bolesti jetre iz Kanade, upozorava da neki "prirodni" sastojci mogu imati neželjene efekte – pogotovo kada se kombinuju, ili kada ih uzimamo u većim dozama nego što treba. Na listi potencijalno rizičnih su: kurkuma, zeleni čaj (ekstrakt), ašvaganda, tablete od crvenog kvasca i crni kohoš.
Ove supstance mogu da deluju bezazleno, ali u kombinaciji sa drugim lekovima, ili ako se uzimaju duže vreme bez nadzora lekara, mogu izazvati probleme, naročito sa jetrom. Pročitajte i zašto opada kosa i šta pomaže.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.