"Sve je počelo kada sam napunila 19 godina. U početku sam primećivala tamne dlačice iznad gornje usne, ali sam ih ignorisala misleći da je to normalno. Međutim, u roku od nekoliko meseci, dlačice su se pojavile i na bradi, pa čak i na stomaku.
Sate i sate sam provodila pred ogledalom, čupala ih pincetom, brijala ih gde sam mogla, ali su one stalno ponovo izbijale. Činilo mi se da su sve gušće. Strašno sam se stidela, užasavala sam se nekog bliskijeg kontakta", priča Sara iz Mančestera kojoj je sad 27 godina.
Sarina priča nije jedinstvena. Hiljade žena širom sveta suočava se sa sličnim problemom pojačane maljavosti, poznatim kao hirzutizam. Ono što je Sara kasnije otkrila promenilo joj je život – njen problem nije bio samo estetske prirode, već je ukazivao na ozbiljan hormonski disbalans povezan sa sindromom policističnih jajnika (PCOS).
Ako se i vi pronalazite u Sarinoj priči, ne treba da gubite nadu jer je moguće da se lečite, izlečite i vratite samopouzdanje.
Pojačana maljavost kod žena: Uzroci, simptomi i tretmani
Maljavost kod žena je prirodna i zavisi od genetike, hormona i etničke pripadnosti. Međutim, kada dlačice postanu guste, tamne i javljaju se na mestima karakterističnim za muškarce, poput lica, grudi, stomaka ili leđa, govorimo o hirzutizmu. Ovo stanje nije samo estetski problem, već često ukazuje na poremećaj u radu hormona i zahteva ozbiljnu pažnju.
Šta je hirzutizam i kako nastaje?
Hirzutizam je posledica hormonske neravnoteže, pri kojoj dolazi do povećanja nivoa androgena – muških hormona, poput testosterona, u telu žene. Ponekad, i normalni nivoi androgena mogu da izazovu pojačanu maljavost ako folikuli dlake postanu preosetljivi na te hormone.
Najčešći uzroci hirzutizma
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) - Ovo je najčešći uzrok hirzutizma, pogađa 5–10 odsto žena reproduktivnog doba. PCOS uzrokuje hormonalni disbalans, dovodi do neredovnih menstruacija, akni i povećane proizvodnje androgena.
Kongenitalna adrenalna hiperplazija (CAH) - genetski poremećaj koji uzrokuje prekomernu proizvodnju androgena u nadbubrežnim žlezdama.
Kušingov sindrom - stanje u kojem telo proizvodi višak kortizola, što može uticati na povećanje androgena i razvoj hirsutizma.
Idiopatski hirzutizam - javlja se bez očiglednog uzroka, češće u određenim populacijama. Žene sa ovim oblikom hirzutizma obično imaju redovne menstrualne cikluse.
Tumori jajnika ili nadbubrežne žlezde - retki, ali ozbiljni uzroci koji mogu dovesti do naglog razvoja hirzutizma.
Lekovi - anabolički steroidi, danazol (lek za endometriozu) i neki lekovi za epilepsiju mogu izazvati pojačanu maljavost kao nuspojavu.
Simptomi koji prate hirsutizam
Pojačana maljavost je glavni simptom, ali često dolazi u paketu sa drugim znacima hormonske neravnoteže:
- Akne i masna koža.
- Neredovni menstrualni ciklusi ili potpuni izostanak menstruacije.
- Gubitak kose na glavi, poznat kao androgena alopecija.
- Dubok glas i povećana mišićna masa (kod ozbiljnijih hormonalnih poremećaja).
- Povećan klitoris (retko i u ekstremnim slučajevima).
Ako se ovi simptomi jave iznenada ili brzo napreduju, to može da ukaže na ozbiljniji problem i zahteva hitnu lekarsku pomoć.
Kako se dijagnostikuje hirzutizam?
Prvi korak je poseta lekaru, koji će detaljno proučiti istoriju pacijentkinje i sprovesti odgovarajuće preglede.
Dijagnostičke metode uključuju:
1. Fizički pregled - analiza distribucije i tipa dlaka prema Ferriman-Gallwey skali, koja meri intenzitet maljavosti na ključnim mestima.
2. Hormonske analize - testovi za merenje nivoa testosterona, dehidroepiandrosterona (DHEA-S), luteinizirajućeg hormona (LH) i folikulostimulirajućeg hormona (FSH).
3. Ultrazvuk jajnika - koristi se za otkrivanje policističnih jajnika kod žena sa PCOS-om.
4. Skener ili magnetna rezonanca nadbubrežnih žlezda - ako postoji sumnja na tumore ili adrenalne poremećaje.
Tretmani za pojačanu maljavost kod žena
Lečenje hirzutizma zahteva pristup koji kombinuje medicinsku terapiju, kozmetičke metode i promene životnog stila.
1. Medicinska terapija
Oralni kontraceptivi su prvi izbor kod većine žena sa PCOS-om, jer regulišu menstrualni ciklus i smanjuju proizvodnju androgena. Antiandrogeni lekovi uključuju spironolakton (smanjuje efekat androgena na folikule dlake), finasterid (blokira konverziju testosterona u njegov aktivniji oblik), flutamid (retko se koristi zbog potencijalnih nuspojava) i metformin (poboljšava insulinsku osetljivost kod žena sa PCOS-om i može smanjiti nivo androgena).
2. Kozmetički tretmani
Brijanje i depilacija: Privremene metode koje se lako primenjuju kod kuće, ali ne rešavaju problem trajno.
Lasersko uklanjanje dlaka: Trajnije rešenje koje uništava folikule dlake pomoću laserske energije. Ovo je posebno efikasno kod žena sa tamnim dlačicama na svetloj koži.
Elektroliza: Uništava folikule strujom i pruža trajne rezultate.
Kreme za uklanjanje dlaka: Preparati na bazi hemikalija koji razgrađuju dlaku.
3. Promene načina života
Gubitak telesne mase: Kod žena sa viškom kilograma i PCOS-om, smanjenje telesne mase može značajno smanjiti nivo androgena.
Uravnotežena ishrana: Ishrana bogata vlaknima, povrćem, nemasnim proteinima i namirnicama sa niskim glikemijskim indeksom može da pomogne u regulaciji hormona.
4. Prirodni suplementi i alternativne terapije
Inozitol je dodatak ishrani koji poboljšava insulinsku osetljivost i može da pomogne u regulaciji menstrualnog ciklusa kod žena sa PCOS-om.
Obavezno posetite lekara ako primetite nagli porast maljavosti ili ubrzane promene, simptome virilizacije, poput dubokog glasa i povećanja mišićne mase. Razlog za javljanje lekaru su i problemi sa menstruacijom i, naravno, neplodnošću.
Pojačana maljavost kod žena može izazvati nelagodu i uticati na samopouzdanje, ali je važno razumeti da to nije samo estetski problem. U mnogim slučajevima, ona je signal za dublje hormonalne ili metaboličke disbalanse koji se mogu lečiti. Pravovremena dijagnoza i kombinovani pristup lečenju omogućavaju ženama da kontrolišu simptome i žive zdravije i srećnije.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.