Tim Spektor je bio uspešan epidemiolog, uživao je u sportu, rado putovao sa svojom suprugom Veronik, a onda se, jednog dana na skijanju, sve promenilo u njegovom životu. "Bili smo na vrhu planine kad je Tim rekao da odjednom sve vidi duplo", seća se Veronik, takođe doktorka.

"Shvatili smo da se dešava nešto ozbiljno, a on je, na sreću, bio u toliko dobroj kondiciji da je uspeo da se na skijama spusti do podnožja. Hitno smo odleteli za London, na snimanje magnetnom rezonancom i otkriveno je da je imao manji moždani udar", priča gospođa Spektor.

Doktor Tim je tada imao 53 godine, od šloga se oporavljao tri meseca, a ovaj događaj je popuno promenio njegov odnos prema životu. Strah da možda ima tumor na mozgu zamenilo je otkriće da pati od visokog pritiska. "Uplašio sam se smrti, posmislio sam da ću umreti brzo, kao moj otac koji je imao samo 57 godina kad je preminuo", seća se dr Spektor.

Bilo je to 2012. godine, a od tada se dr Spektor okrenuo izučavanju ishrane i njenog uticaja na zdravlje. Njegov princip je da vreme kad se jede ima isto toliko značaja kao i šta se jede i koliko. Preporučuje pauzu od 12 do 14 časova bez jela - to obuhvata noć, a često "preskače" i doručak, odnosno ima prvi obrok oko 11h.

Doručak u hotelu
Shutterstock  

Drugo njegovo pravilo je da se ishrana bazira na povrću, voću i integralnim žitaricama, pa preporučuje da već od prvog obroka uzimamo dosta vlakana. Tako je, na primer, ovsena kaša odličan početak, uz jabuke ili bobičasto voće, a savetuje i punomasan jogurt. "Što je manje masti u jogurtu, to je veća verovatnoća da je falsifikat", tvrdi doktor.

Njegovu užinu čine orašasti plodovi - bademi, lešnici, brazilski orah, a ko voli čokoladu, neka s posluži onom crnom, sa najmanje 70 odsto kakao praha. Izbegava druge usputne užine i grickalice: "Umesto da na brzinu nešto sažvaćete dok ste u automobilu, radije sedite i pojedite pristojan obrok. Kombinujte namirnice, pa uz pirinač jedite, na primer, i pasulj - uz skrob uzmite i vlakna da uspore njegovu razgradnju", savetuje dr Tim.

orasi-min.jpg
Shutterstock  

Zanimljivo je da se borio sa visokim pritiskom, ali nije želeo da se odrekne posoljene hrane. "Moje istraživanje je pokazalo da nije toliko važno da izbegnem so koliko da dodam više kalijuma i vlakana kroz namirnice koje konzumiram", tvrdi nutricionistički guru. Zato on preporučuje zeleno lisnato povrće, cveklu, ali i banane, trešnje, kajsije i avokado.

"Dodajte tome fermentisanu hranu kao što su kefir i kombuha i mikrobiom će se oporaviti, a krvni pritisak će se uravnotežiti", savetuje dr Spektor. Pročitajte i koje namirnice treba da jedu svi sa visokim krvnim pritiskom.

BONUS VIDEO:

kurir televizija 6 ZLATNIH PRAVILA ZA DOBRU LINIJU I ZDRAVLJE! Nutricionistkinja: Mleko može izazvati visok krvni pritisak,a supa je veoma važna!