U kori pomorandže ima četvorostruko više vlakana nego u njenim kriškama, a veći je i procenat nobiletina i tangeretina - flavonoida koji imaju antikancerogeno, antidijabetičko i antiupalno dejstvo. Jedna studija iz 2004. godine pokazala je da ovi sastojci uspešnije snižavaju nivo lošeg holesterola od mnogih medikamenata.

Kako je upotrebiti: iskoristite svaku priliku da naribate pomorandžinu koricu na sveže salate, u jela od boranije ili špargli. Za desert, oljuštite beli deo sa kore pomorandže i naseckajte narandžasti deo na tanke trake pa ih prodistajte u sirupu od šećera i prelijte otopljenom tamnom čokoladom.

U kori lubenice, tačnije, u njenom belom delu postoji značajna količina citrulina, aminokiseline koja širi krvne sudove i tako podstiče cirkulaciju.

Kako je upotrebiti: ubacite u blender kockice lubenice i naseckani beli deo kore, pa dodajte malo soka limete i šećera - dobićete agua fresca, osvežavajuće meksičko piće koje valja dobro rashladiti pre serviranja.

Istraživanja obavljena 2011. godine pokazala su da kora crnog luka predstavlja izuzetno značajan izvor flavonoida, naročito moćnog antioksidanta kvercetina. Ovo jedinjenje deluje antiupalno i antialergijski, snižava loš holesterol i krvni pritisak i ublažava depresiju.

Kako je upotrebiti: dodajte koru crnog luka supama i čorbama, tako ćete obezbediti jaču aromu i privlačniju boju.