Telemedicina omogućava da lekar direktno komunicira sa pacijentom kojem je potrebna specijalizovana medicinska podrška bez obzira na to gde pacijent živi.

Koriste se sve prednosti Interneta - najrazličitije informacione tehnologije, uključujući i video konferencije - kako bi pacijent mogao da vidi svog lekara i direktno komunicira s njim mada ih nekad dele i stotine kilometara.

Takođe, telemedicina omogućava da medicinski timovi komuniciraju na daljinu - konsultuju se, razmenjuju snimke i razne podatke.

Do epidemije korona virusa, ovaj vid medicine bio je naročito značajan za onkološke pacijente.

Svi bolesnici sa teškim dijagnozama, kao i oni kojima je kretanje otežano zbog drugih tegoba a žive daleko od medicinskih centara morali su se izlažu dugim i skupim putovanjima. 

U svetu u kojem su medicinske usluge izuzetno skupe, telemedicina sada uspeva da uštedi porodicama obolelih pravo bogatstvo. Često, ovakav vid lečenja može brzom reakcijom da spasi mnoge živote.

Poslednjih godina je zabeležen izvanredan napredak u onkologiji i uopšteno u zdravstvenoj industriji. Iako telemedicina već godinama postoji u različitim oblicima, njena upotreba postaje sve češća u onkološkoj nezi.

Ona je veoma važna i u praćenju svih hroničnih bolesnika, jer savremena tehnička sredstva omogućavaju da lekar prati promene u srčanom radu pacijenta, krvnom pritisku, nivou šećera u krvi i mnoge druge parametre. 

Na ovaj način pacijenti imaju pristup širokoj ekspertizi medicinskih stručnjaka, pri čemu štede na vremenu i troškovima. Telemedicina ne eliminiše u potpunosti potrebu pacijenata da putuju zbog određenih aspekata lečenja i posete doktoru, ali robusna komunikaciona tehnologija efikasno proširuje domet pružalaca zdravstvenih usluga omogućavajući tako da se neke konsultacije i prate na daljinu.

Tekst: J. Ć.

Izvor: Lepa&Srećna