Najčešći uzroci nesanice su: stres #bgantistres, anksioznost, depresija... Međutim, može je izazvati i uzimanje lekova za hipertenziju, za astmu, kortikosteroidi, preparati za mršavljenje. Povećano konzumiranje kafe, nikotina i alkohola takođe su među uzrocima, kao i hronični bolovi, maligne bolesti, Parkinsonova, Alchajmerova bolest. Do sna teško dolaze i oni koji imaju smenski rad ili običaj da se kasno uveče ili noću prejedaju.

- Nesanica se pojavljuje kao jedan od simptoma stresnih reakcija, ukoliko je izražena i remeti svakodnevno funkcionisanje preporuka je što pre započeti tretman. Pored nesanice kao simptomi stresnih reakcija javljaju se izražena napetost, sniženo raspoloženje, izmena apetita, teškoće u obavljanju uobičajenih aktivnosti. Veoma je važno koliko traje stresna reakcija i način kojim se pokušava razrešiti odgovarajuća problematika - kaže dr Lela Trninić, specijalista psihijatrije u Dispanzeru za mentalno zdravlje Doma zdravlja Zemun.

Grad Beograd je u okviru Doma zdravlja Zemun formirao jedinstven Dispanzer za mentalno zdravlje. Dom zdravlja Zemun je jedinstven po Dispanzeru za mentalno zdravlje koji pruža pomoć odraslima i deci i omladini, osnova rada je timska procena psihijatra i zdravstvenih saradnika (psihologa,socijalnog radnika,defektologa). Pacijenti najčešće potraže pomoć psihijatra zbog izraženih anksioznih smetnji, depresivne simptomatologije, stresnih situacija, nesanice. Sa navedenim smetnjama češće se javljaju žene.

Osobe kojima je potrebna psihijatrijska pomoć mogu zakazati pregled kod izabranog lekara, pedijatra. Psihijatrijski pregled i pomoć su dostupne, važno je da su pacijenti motivisani i žele takav oblik pomoći.

- Konkretno, tretman nesanice podrazumeva primenu odeđenih medikamenata, psihoterapijskih procedura sa ciljem uspostavljanja zadovoljavajućeg funkcionisanja. Trebalo bi naglasiti da dužina tretmana zavisi od težine simptomatologije, da je najčešće potrebno psihijatrijsko praćenje u određenom vremenskom periodu. Savetuje se i primena određenih higijensko-dijetetskih procedura (zdrava ishrana, smanjiti upotrebu stimulativnih napitaka, odlazak na spavanje u određeno vreme, primena odgovarajuće fizičke aktivnosti). Psihijatrijski tretman se prilagođava svakom pacijentu u skladu sa težinom simptomatologije – kaže dr Lela Trninić.

Antistres za moderne Beograđanke

Tekst je objavljen u sklopu projekta "Antistres za moderne Beograđanke" koji je sufinansiran iz budžeta Grada Beograda, Gradske uprave grada Beograda, Sekretarijata za informisanje.

Izvor: Lepa & Srećna