Negujući duh, telo i zdravlje, magazin Sensa, Fructus i Dr Gifing pokrenuli su zajednički projekat „100% srećniji život“ kojim doprinosimo još lepšim i ispunjenijim danima, još boljem kvalitetu života i optimalnijem zdravlju. U okviru ovog projekta, bavimo se temom koja može biti korisn mnogima – kako održati vitku liniju i posle ostavljanja pušenja?

“Pušenje duvana je biološki proces zavisnosti, ne samo navika”, kaže Mirjana Ljutić. “Mnogi bivši pušači tvrde da prestanak pušenja znači i povećanje telesne težine, što je delimično tačno, jer je sklonost ka gojaznosti u tom slučaju prvenstveno posledica „nervozne“ gladi, povezane s nikotinskom apstinencijom.” Posle ostavljanja duvana, najpre se vraćaju čula mirisa i ukusa, tako da ona ponovo „ožive“ i podstiču želju za većom količinom hrane. Prvih mesec dana će vas verovatno mučiti loše varenje hrane, opstipacija (zatvor), jer nema duvanskog podsticaja crevima. Tada treba piti dosta tečnosti, pre svega negazirane vode, biljnih čajeva (nana, zeleni čaj, majčina dušica, rtanjski), a takođe, treba povećati unos biljnih vlakana da bi se ublažila neodoljiva potreba za cigaretom i ujedno sprečio moguć zatvor (posebno ako ujutru postoji navika: doručak, cigareta uz kafu, a zatim odmah odlazak u toalet). Uživajte u aromi i finom mirisu kafe bez cigarete, ili u bogatim ukusima čaja. 

Nekoliko saveta:

  • Jedite uobičajenu hranu, ali uvek u približno isto vreme. Dugo žvaćite svaki zalogaj.
  • Svakog dana uzimajte tri obroka koji uključuju različitu vrstu hrane: meso, mlečne proizvode bez prevrelih sireva, žitarice, voće, sveže ili kuvano povrće, nemasne supe i čorbice.
  • Za doručak, jedite kuvane žitarice, integralni hleb, mlečne proizvode, jaja i slično.
  • Ne pržite i ne jedite pohovano meso ili povrće.
  • Izbegavajte mesne prerađevine kao što su paštete, salame, kobasice itd.
  • Izbegavajte sosove i umake.
  • Voće koristite kao slatkiš, a konzumirajte ga između 16h i 18h, po zimskom računanju vremena ili od 17h do 19h po letnjem računanju vremena. Ne preterujte u količini, jer sasvim je dovoljno da pojedete jednu jabuku ili dve mandarine.
  • Oduprite se stalnom grickanju. Nervozne trenutke nemojte „lečiti“ grickalicama, kao što su čokolada, slani štapići, keks.
  • Opredelite se pre za sirove bademe ili lešnike. Lako se vare kada se dobro sažvaću ili samelju. Protiv nervoze koristan je matični mleč u kombinaciji sa polenom.

ČAJEVI KOJI ČISTE TOKSINE


Good morning čaj sadrži list crvenog afričkog grma (Rooibos), sa najvažnijim sastojkom kvercetinom koji pomaže u prevenciji bolesti srca, dijabetesa i karcinoma. Polifenoli iz čaja zaštitno deluju protiv starenja, visokih vrednosti holesterola, regulišu krvni pritisak. List matičnjaka i nane imaju umirujući efekat na sistem organa za varenje i nervni sistem. Ginko i limunska trava, takođe, sadrže zaštitne antioksidativne materije i preventivno deluju protiv mikroorganizama.

Detox čaj zbog jakih dijuretičkih svojstava deluje kao čistač organizma od nagomilavanja štetnih materija i viška vode, a služi i za izbacivanje mokraćne kiseline. Takođe, pomaže kod probavnih smetnji, infekcija urinarnog trakta, može da pomogne pri regulaciji mokraćne kiseline, a zbog savršenog izbora i odnosa komponenti lekovitog bilja, Detox čaj predstavlja nezamenjiv alkalizujući napitak za svako doba dana.