Danas postoji mnogo opcija kada su u pitanju suplementi – od multivitamina do specifičnih biljaka, aminokiselina i enzima za određena zdravstvena stanja.

Iako zdrava ishrana može da obezbedi većinu hranljivih materija koje su potrebne za optimalno zdravlje, procenjuje se da oko polovine ljudi uzima neke multivitamine kako bi nadoknadili eventualni nedostatak vitamina ili minerala u svojoj ishrani. Tako se bar navodi u jednoj harvardskoj studiji.

Međutim, treba biti pažljiv kad se kombinuju različiti suplementi. Neke kombinacije mogu da budu blagotvorne, a druge mogu da oslabe dejstvo sastojaka.

Ako uzimate magnezijum i cink, sigurno će vas zanimati kako oni deluju i da li ih treba uzimati zajedno.

Magnezijum je potreban za više od 300 funkcija u telu, uključujući održavanje funkcije nerava i sintezu proteina. Takođe igra važnu ulogu u podršci funkciji insulina, regulisanju krvnog pritiska i metabolizmu holesterola.

Magnezijum može da ublaži upalne procese u telu. Žene treba da unose najmanje 310 miligrama magnezijuma dnevno, dok je muškarcima potrebno najmanje 400 miligrama. Prema pregledu iz 2021. godine objavljenom u časopisu "Nutrijenti", nedostatak magnezijuma može biti povezan sa visokim krvnim pritiskom, pa se suplementacija magnezijumom preporučuje kao deo DASH dijete.

undefined
Foto: Shutterstock

Cink obično povezujemo s jačanjem imuniteta tokom sezone prehlada, ali on takođe pomaže u sintezi proteina i aktivaciji enzima koji kontrolišu rad srca i funkciju krvnih sudova. Cink smanjuje upalu i oksidativni stres, poboljšava protok krvi i smanjuje rizik od stvaranja krvnih ugrušaka. Osobe sa visokim krvnim pritiskom često imaju nedostatak cinka, a cink pomaže krvnim sudovima da se opuste povećavanjem nivoa azot oksida. Muškarcima je potrebno 11 miligrama cinka dnevno, dok ženama treba najmanje 9 miligrama.

U studiji objavljenoj u časopisu "Masnoće u ishrani kod zdravih i obolelih", učesnici su bili kardiovaskularni bolesnici i osobe sa dijabetesom tipa 2. Uzimali 250 miligrama magnezijum oksida i 150 miligrama cink sulfata svakog dana tokom 12 nedelja. Pokazalo se da je kombinacija magnezijuma i cinka povezana sa
poboljšanim nivoima HDL holesterola i boljom kontrolom nivoa šećera u krvi.

magnezijum 2.jpg
Foto: Shutterstock

Istraživači su, takođe, primetili da su učesnici imali veću antioksidativnu sposobnost i niži nivo upale, što može doprineti poboljšanju zdravlja srca. Magnezijum i cink takođe mogu da pomognu čak i da se uravnoteži krvni pritisak.

Nuspojave prekomernog unosa magnezijuma i cinka

Spomenuta studija iz 2020. godine uključivala je suplementaciju sa 250 miligrama magnezijum oksida i 150 miligrama cink sulfata.Gornja granica za suplemente magnezijuma je 350 miligrama, a suplementi magnezijuma mogu izazvati nuspojave poput mučnine i dijareje. Imajte na umu da neki laksativi takođe sadrže magnezijum, pa budite oprezni pre nego što uzmete dodatni suplement. Magnezijum može da stupi u interakciju sa lekovima kao što su antibiotici, diuretici i inhibitori protonske pumpe.

Količina cinka u suplementaciji korišćenoj u studiji bila je 16,7 puta veća od dnevne preporučene doze za žene i 13,6 puta veća za muškarce. Tolerisana gornja granica za suplemente cinka je 40 miligrama. Uzimanje visokih doza cinka kroz suplemente može izazvati vrtoglavicu, mučninu ili glavobolje. Prekomerna suplementacija cinkom može ometati apsorpciju bakra i magnezijuma u telu. Cink može stupiti u interakciju sa lekovima kao što su antibiotici, diuretici i penicilamin, a ovi lekovi takođe mogu uticati na nivo cinka u telu. Pročitajte i 

BONUS VIDEO:

00:30
Mega magnezijum smuti Izvor: TikTok/veganbritt