Zime u Japanu nisu lake, mnogo je kuća bez izolacije, a kroz stare prozore i vrata često vuče promaja.

U brojnim domovima nema centralnog grejanja, a ni raskošnih kamina kakve viđamo na Zapadu. Zato su Japanci razvili razne metode zaštite od hladnoće, a neke od njih su primenjive i kod nas.

Oblačenje je najvažnije u tome - "slojevito odevanje" zimi ima nekoliko pravila. Prvi sloj treba uvek da je tanak i da propušta vlagu, pa je najbolje odabrati "termo" veš, poznat i pod nazivom "funkcionalni veš". Znoj ne sme da se zadržava na telu, jer ga samo dodatno rashlađuje.

Srednji sloj je izolacioni sloj i zadužen je da zadrži toplotu. Treba da bude od vune, perja ili sintetičkih izolacionih materijala. Spoljašnji sloj treba da nas zaštiti od hladnog vremena - najbolji materijal je gorateks, koji dopušta da vlaga isparava, a ne dozvoljava da u odeću prodru kiša i sneg.

termalni ves.jpg
Shutterstock  

Izuzetno je važno da odeća bude dovoljno komotna kako nijedan deo tela ne bi bio stegnut - normalna cirkulacija je ključna za održavanje temperature u hladnim danima. 

Japanci se i u kući slojevito odevaju. Idealne su tople kućne haljine postavljene mekim tkaninama nalik na ćebe.

Takođe, u kući nose duple čarape, prve su tanke i od pamuka, a druge vunene. Često koriste i takozvane "kućne čarape", one koje imaju duplu postavu od pomenutog "ćebastog" materijala. Zato je važno i da se nabave dovoljno velike kućne papuče, koje mogu biti čak i gumene i bez neke naročite izolacije kad već imamo takve čarape.

kucne carape 2.jpg
Shutterstock  

Pod bi trebalo prekriti debljim tepisima, a ispod njih je, takođe, moguće postaviti izolacionu tkaninu. Zaptivanje vrata i prozora se podrazumeva, roletne noću treba da budu spuštene, a sa unutrašnje strane prozora mogu se navući deblje draperije.

Već krajem jeseni, japanske domaćice potpuno menjaju posteljinu. Skidaju se glatki satenski i pamučni čaršavi, a postavljaju meka ćebad preko dušeka. Ko je u mogućnosti, stavlja i elektično ćebe između dušeka i naddušeka kako bi se krevet ugrejao pre nego što se ode na počinak.

Ko nema takvo ćebe, koristi termofore pune vrelom vodom ili staklene boce, dobro zatvorene i obavijene mekim peškirima. U tako zagrejanom krevetu, brzo se i lako zaspi čak i u hladnoj zimskoj noći. Pročitajte i kako da brzo izolujete prozore na kući.

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija Sneg pokrio Srbiju: Šta učiniti ako budete zavejani i kako biti bezbedan?