Istraživači sa Univerziteta Casamassima proučavali su više od 22.000 ljudi i otkrili koja hrana je povezana sa ubrzanim procesom biološkog starenja. Rezultati do kojih su došli pokazali su da je u pitanju hrana koju svako od nas unosi gotovo svakodnevno.

Kako su istakli, konzumiranje ultraprerađene hrane može da dovede do ranijeg starenja. Ona sadrži visok nivo aditiva i konzervansa, ali malo vlakana, što može da utiče na metabolizam šećera i zdravlja digestivnog sistema.

Ultraprerađena hrana ne obuhvata samo upakovane grickalice i slatke napitke, već i naizgled "bezopasne" proizvode kao što su industrijski proizveden ili pakovan hleb, voćni jogurt, određene žitarice za doručak i mesne alternative.

"Naše istraživanje je pokazalo da konzumiranje velike količine ultraprerađene hrane ne samo da negativno utiče na celokupno zdravlje, već bi moglo i da ubrza starenje", rekla je Simona Esporito, jedna od istraživača.

Čips
Shutterstock  

Ona je i dodatno objasnila zbog čega ova hrana nije dobra.

"Osim što nije nutritivno adekvantna, ova hrana obiluje šećerima, soli i zasićenim ili transmasnoćama, a prolazi kroz intenzivnu industrijsku obradu koja menja njenu prehrambenu strukturu, što za rezultat ima gubitak hranljivih stvari i vlakana. Sve to može da ima značajne posledice na razne fiziološke procese, uključujući metabolizam glukoze, kao i sastav i funkciju crevne mikrobiote. Osim toga, ovi proizvodi često dolaze u plastičnoj ambalaži, što ih čini i prenosiocima toksina koji mogu biti štetni za organizam", ističu stručnjaci.

Tekst: Jutarnji/Lepa&Srećna/R.I.

BONUS VIDEO:

tiktok/feathersoundsmiles  Kako se radi botoks