Talasi vrućine su nas sve naterali da brinemo o hidrataciji više nego ikad. Najbolje je da uvek imate flašicu vode uz sebe, a dr Nataša Fernando kaže da i mleko može da bude odličan izbor.

Britanska lekarka objašnjava da se, zahvaljujući proteinima, masnoći i šećeru (laktozi) koje sadrži, mleko zadržava u želucu duže od drugih tečnosti i pomaže da organizam duže ostaje hidriran.

"U mleku, takođe, ima i natrijuma zbog kojeg telo duže zadržava sve tečnosti, pa i vodu. Uz mleko, preporučujem i kokosovu vodu, kao i sveže voćne sokove koje ćete razblažiti vodom.

zena pije mleko.jpg
Shutterstock  

Od namirnica, jedite što češće krastavac i lubenicu, oni hidriraju i rashlađuju organizam", kaže dr Nataša.

Da li na vrućini treba piti hladna ili topla pića?

"Ima mnogo istine u tome da šolja vrućeg čaja rashlađuje telo", kaže dr Piter Meknoton, neuronaučnik sa Univerziteta Kembridž. "Zapavo se aktivira sistemski rashladni mehanizam i on nadjačava toplotu napitka koji konzumirate.

Ipak, postoji još jedan problem koji treba uzeti u obzir - pošto ćete početi da se znojite kad budete pili vruć čaj, važno je da znoj može da isparava. To znači da ne sme da bude velika vlaga, kao i da nosite sasvim laganu odeću. U suprotnom, biće vam još toplije.

Simptomi dehidratacije:

  • osećaj žeđi
  • urin tamnožute boje i oštrog mirisa
  • ređe mokrenje nego obično
  • vrtoglavica ili nesvestica
  • umor
  • suva usta, usne i jezik i
  • upale oči.

Ukoliko dođete u stanje dehidriranosti, nadoknađujte tečnost polako, u malim gutljajima, a pored vode, potrudite se nadoknadite i izgubljene minerale i vitamine.

Pročitajte i kako se Japanci rashlađuju na vrućini.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija KAKO SE ZAŠTITI OD VRUĆINA? Stručnjaci otkrivaju: Ljudi sa niskim pritiskom mogu imati ozbiljih problema! EVO ŠTA DA URADITE

Tekst: Lepa&Srećna