Velika je verovatnoća da ste se otrovali hranom. Usled visokih temperatura leti su ove tegobe mnogo učestalije, a prouzrokuju ih bakterije poput Salmonele, Šigele, Stafilokoke, Klostridije, Ešerihije Koli, Kampilobakterije…

Zbog čega dolazi do razvoja bakterija? Najčešće zbog nepridržavanja higijenskih mera prilikom pripreme hrane kao i zbog neadekvatnih uslova čuvanja. Najosetljivije namirnice su meso, jaja, mlečni proizvodi, riba i plodovi mora, stoga se savetuje dobra termička obrada prilikom pripreme hrane. Bakterije se mogu razviti i na povrću i voću, ukoliko se dobro ne operu pijaćom vodom.

Simptomi trovanja hranom mogu biti različiti, a zavise od bakterije kojom su namirnice bile kontaminirane kao i od zdravstvenog stanja organizma. Tegobe se mogu javiti već nakon nekoliko sati od konzumiranja zaražene hrane, a najčešće su to mučnina, povraćanje, grčevi u stomaku, učestale stolice, gubitak apetita, malaksalost, umor, groznica.

U većini slučajeva simptomi spontano prolaze nakon nekoliko dana. Tokom tog perioda savetuje se korišćenje probiotika, a najvažnije je unositi dovoljne količine tečnosti i elektrolita kako bi se sprečila dehidratacija. Dijetalna ishrana se podrazumeva, što znači izbegavanje masnih i začinjenih obroka, gaziranih i alkoholnih pića. Preporučuje se konzumiranje bistrih supa, barenog pirinča, krompira i šargarepe kao i tostiranog hleba.

  Izvor: Lepa&Srećna/ Vanja Ostojić