U zimskim mesecima je kondenzacija čest problem u kupatilu, pa je važno da znamo kako da je sprečimo pre nego što se pojave problemi sa vlagom ili buđi.

Kondenzacija nastaje kada topli i vlažni vazduh dođe u dodir sa hladnim površinama, poput ogledala, zidova ili prozora.

Najčešće se javlja u kupatilima ili kuhinjama, gde temperatura najviše varira u poređenju s ostalim prostorijama.

Uzroci kondenzacije u kupatilima:

  • Korišćenje tople vode tokom tuširanja
  • Opuštanje u kadi punoj tople vode
  • Pranje ruku ili lica toplom vodom
  • Sušenje peškira
  • Voda na podu nakon tuširanja ili kupanja

Nije strašno ako se pojavi malo kondenzacije i normalno je da se javi u domu, posebno na prozorima tokom zime. Ipak, važno je da je smanjimo koliko god je to moguće kako bi se sprečili dalji problemi.

moderno kupatilo ideje za renoviranje 004.jpg
Shutterstock  

Dva ključna faktora za smanjenje kondenzacije u kupatilu su povećanje protoka vazduha i održavanje toplote u prostoriji. Ako omogućite vlažnom vazduhu da izađe i sprečite da se veće površine ohlade, smanjićete i količinu kondenzacije u kupatilu.

1. Otvorite prozor dok se tuširate

Ovaj savet vam se neće dopasti u toku zime, ali treba da znate da prirodna ventilacija brzo smanjuje skupljanje kondenzacije tokom tuširanja. Ako imate roletne na prozoru, slobodno ih ostavite spuštene. Takođe, ako ste zaštićeni zavesom za tuširanje, neće vam biti toliko hladno, a prozor možete da zatvorite čim završite s tuširanjem. Tako vam neće biti hladno dok se brišete.

2. Obrišite mokre površine nakon tuširanja

Nakon što završite s tuširanjem, koristite gumeni brisač da vodu sa stakla tuš kabine ili zidova povučete prema odvodu. Time uklanjate višak vode i smanjujete količinu koja isparava.

moderno kupatilo ideje za renoviranje 010.jpg
Shutterstock  

3. Pustite hladnu vodu u tuš kabini

Možda zvuči čudno, ali ako pustite hladnu vodu u tuš kabini čim izađete iz nje, smanjujete količinu pare u vazduhu pa time i kondenz.

4. Ukrasite kupatilo biljkama koje apsorbuje vlagu

Biljke su odlični prirodni "upijači" vlage, a neke vrste uspevaju u vlažnim uslovima. Odabirom takvih biljaka možete da smanjite kondenzaciju: hlorofitum, bostonska paprat i zlatna puzavica, poznata i kao "đavolji bršljan".

5. Ako nemate prozor, ubacite ventilator

Instaliranjem jakog ventilatora za izbacivanje vazduha u kupatilu bez prozora možete lako sprečiti nakupljanje kondenzacije. Ako renovirate kupatilo, obavezno se pobrinite da je ventilacija ispravno izvedena.

Lavabo, kupatilo
Shutterstock  

6. Ostavite pritvorena vrata kupatila

Ovo može delovati kontraproduktivno, ali ostavljanje malog razmaka (do jednog centimetra) omogućava protok vazduha, posebno ako susedna prostorija ima prirodnu ventilaciju. Iako ovo nije idealno rešenje, čak i mali protok vazduha može sprečiti da kupatilo da postane "kutija" ispunjena parom i kondenzacijom.

7. Zagrejte kupatilo

Zagrevanje kupatila je ključni korak. Ako održavate konstantnu temperaturu u kupatilu, smanjujete broj hladnih površina na kojima se formira kondenzacija.

Ako možete da dodate i grejač za peškire ili podno grejanje, postići ćete konstantnu temperaturu u kupatilu. Pročitajte i 

BONUS VIDEO:

TikTok/h.3.f.8.a_3 Trik sa pastom za zube da kupatilo miriše