Veliku pažnju na ovogodišnjem Sajmu knjiga 2014. godine u Beogradu privukla je knjiga Milene Stojković "Ćao amore" – kako da se razvedete bez previše bola. Ova rođena Beograđanka već 22 godine živi u Rimu, gde je diplomirala sociologiju i osnovala prvu evropsku agenciju za planiranje razvoda. Godinama se bavi porodičnom medijacijom i koordinira timom profesionalaca ne bi li pružila neophodnu pomoć parovima koji se razvode ili žele da spasu narušen brak.

Ideju da osnuje agenciju dobila je 2007. godine, živeći u sredini sa sve većim brojem razvoda i sve manje sklopljenih brakova. Milena, inače srećno razvedena, bez dece, shvatila je da je ljudima koji su se našli u toj naglo izmenjenoj situaciji potrebna pomoć, pa se organizovala sa desetak istomišljenika raznih struka (advokati za razvode, psiholozi, medijatori, seksolozi, ekonomski savetnici) i osnovala agenciju "Ciao, amore". 

– Na italijanskom jeziku ova fraza ima dvojak smisao jer znači i zbogom, ljubavi i zdravo (evo me), ljubavi, tako da dobro opisuje misiju agencije: uraditi sve što se može, uz pomoć psihoterapije, da se problemi reše i brak održi ili da se postigne razvod na što civilizovaniji i praktičniji način, bez previše svađe i patnje, ako je to ikako moguće – objašnjava Milena.

– Razvod u Italiji do sada je bio komplikovan i dug proces, pa i sada mora da se prođe kroz separazione (fizičko odvajanje), a na zvaničan dokument čeka se čak tri godine! Za to vreme muž i žena su još formalno u braku, sa svim zakonskim i psihološkim posledicama koje to podrazumeva. Ovih meseci u toku je rasprava u parlamentu o potrebi da se taj period skrati – objašnjava Milena. – Može se tvrditi da se Italijani tek poslednjih godina navikavaju na ideju da porodica može da preživi promene koje se dešavaju posle razvoda i da to neminovno ne dovodi do njenog nestanka, već do mutacije. Mi se bavimo svim porodičnim problemima uz pomoć stručnjaka za različite oblasti, zavisno od slučaja. To je prva agencija koja razmatra sve aspekte razvoda: psihološki, pravni i organizacioni, čime olakšavamo klijentima proces transformacije porodičnih odnosa koji slede posle svega. Psiholog često radi i s decom, naročito sa adolescentima. Multidisciplinarni pristup ovom društvenom problemu daje odlične rezultate.

– Razvod u nekom obliku postoji otkako je sveta i veka, i nema izgleda da ćemo, ignorišući njegovu realnost, uspeti da ga gumicom izbrišemo iz naših života – poručuje Milena Stojković. 

U knjizi su obrađeni svi problemi kojima se u agenciji bave: od porodične krize i terapije, preko promene dokumenata i selidbe, do toga kako naći snagu za nov početak. Prema oceni stručnjaka, to je pravi priručnik za savršen razvod, s mnogo informacija, napisan čitkim i jednostavnim stilom. Autorka navodi i konkretne primere kakav je i ovaj buran razvod na italijanski način: 

Napuštajući teška srca stan koji je sud dodelio ženi i deci, muž je skinuo vodovodne cevi iz kuhinje i poneo ih sa sobom. Razlog: on ih je kupio i montirao nekoliko nedelja ranije, prema tome, one su njegove! 

Mada autorka svojim pozitivnim, a ponekad i šaljivim pristupom pokušava da opusti čitaoca i ulije mu nadu da i posle razvoda ima života, ne propušta da se osvrne na goruća pitanja poput nasilja u porodici, sigurne kuće i sl. Porazni su podaci o broju žena koje u braku trpe nasilje (lane je u Srbiji 48 žena smrtno stradalo od partnera). Zato se ona trudi da angažuje što širi front podrške institucijama koje pružaju pomoć žrtvama nasilja. 

Inače, u Italiju je Milena došla igrom slučaja. Naime, italijanski muzički producenti u to vreme su tražili klasičnog pijanistu za izuzetan muzički poduhvat: Chopin Forever, valceri poljskog kompozitora u džez obradi za široku publiku. Angažovali su je posle prve probe, počeli su snimanje albuma i priprema za nastupe po Italiji i svetu. Profesionalno se bavila muzikom pet godina: najčudniji i najlepši period za mladu Beograđanku, koja svira klavir od šeste godine, ali nikada nije nameravala da se posveti muzici. Pošto se takva prilika ipak ne propušta, Milena je napustila studije psihologije u Beogradu i preselila se u Rim. - Posle silnog muziciranja nedostajao mi je fakultet i tako sam upisala sociologiju i kasnije master o porodičnoj medijaciji. 

Italijanskim izdanjem obeležena je 40-godišnjica legalizacije razvoda i pokrenuta debata o mnogim društvenim tabuima – od uloge katoličke crkve u porodici i društvu, preko zaštite dece i nasiljem ugroženih partnera, do femicida...

Tekst: Marija Jakob