Ko god da je izmislio termin "friteza na vazduh" sigurno je bio marketinški genije. Ideja da "vazduhom pržite hranu" sviđa se mnogima koji žele da smanje količinu masnoća u ishrani.
Međutim, u ovoj fritezi nema baš mnogo prženja. Ona, zapravo, radi sve ono što radi i klasična rerna, samo što je snaga pojačana ventilatorom i u njoj je lakše spremati manje količine namirnica.
Friteza na vruć vazduh (Air Fryer) je kuhinjski aparat koji priprema hranu cirkulacijom vrućeg vazduha oko nje. Pritom se koristi manje masnoća nego u fritezi sa dubokim uljem, zahvaljujući čemu će i samo jelo imati manje kalorija.
Smanjuje se nivo akrilamida, jedinjenja koje se može naći u hrani prženoj u dubokom ulju, a koje je opasno za ljudsko zdravlje, pa ovo može da bude bezbedniji način kuvanja i mogu se bolje sačuvati hranljive materije.
Duboko pržena hrana je bogata mastima i kalorijama, pa zamena takvih namirnica hranom pripremljenom u fritezi na vruć vazduh može doprineti smanjenju unosa kalorija. Naravno, efekat zavisi od toga koliko često uopšte pržite hranu i kako najčešće pripremate jela. Ako imate četvoročlanu porodicu i volite da spremite jelo za dva dana, klasična rerna je odličan izbor za vas, a količinu ulja možete da svedete na minimum ili čak i da spremite jelo bez ulja.
Da li hrana iz er-frajera može biti štetna?
Korišćenje friteze na vruć vazduh nije bez rizika. Jedan od potencijalnih negativnih efekata pripreme hrane u fritezi na vruć vazduh je oštećenje zdravih masti, piše BBC. Na primer, ispitan je uticaj ovog aparata na pripremu masnih vrsta ribe, poput sardina. Otkriveno je da se sadržaj zdravih polinezasićenih masti smanjio, dok su proizvodi oksidacije holesterola (COPs) blago povećani. Time se može negativno uticati na nivo holesterola.
Takođe, pokazalo se da je moguće da se stvore policiklični aromatični ugljovodonici - kancerogene materije koje se stvaraju u obliku isparenja kada se ulja zagrevaju na visoke temperature. Iako friteze na vruć vazduh proizvode manje ovih materija u poređenju sa tradicionalnim prženjem zbog manje upotrebe ulja, i dalje postoji rizik da se, pri vrlo visokim temperaturama, ovi spojevi mogu stvoriti.
Friteze na vruć vazduh obično imaju nelepljive obloge koje omogućavaju kuvanje sa manje ulja i olakšavaju čišćenje. Ove obloge često sadrže materijale poput teflona (politetrafluoroetilena - PTFE) ili bisfenola-A (BPA). Ranije je teflon sadržao perfluorooktansku kiselinu (PFOA), koja je povezana sa zdravstvenim problemima, ali od 2013. godine bi svi teflonski proizvodi morali biti bez njih.
Problem sa nelepljivim oblogama nastaje ukoliko dođe do njihovog oštećenja, na primer upotrebom metalnih pribora, ili kada se zagreju na visoke temperature (iznad 260°C), jer tada mogu da ispuštaju toksične gasove.
Zato je važno da proverite podatke o fritezi koju planirate da kupite i saznate koju vrstu obloge ima. Alternativa nelepljivim oblogama su friteze sa premazom od nerđajućeg čelika ili keramike. Ako vaša friteza ima nelepljivu oblogu, koristite isključivo silikonski pribor, držite temperaturu u okviru preporučenih granica i perite je ručno kako biste izbegli oštećenje obloge.
Da li je priprema hrane u fritezi na vruć vazduh zdrava i bezbedna za sve?
Generalno, friteze na vruć vazduh predstavljaju zdraviju alternativu dubokom prženju, jer pomažu da se smanji unos nezdravih masti, pri čemu se hrana sprema brže.
Međutim, ako koristite fritezu isključivo kako biste jeli zdravije, važno je da se pridržavate određenih saveta za efikasnu pripremu hrane. Ovo uključuje upotrebu minimalne količine ulja, pripremu manjih porcija i izbegavanje korišćenja samo pržene hrane.
Najbolje je da se koristi friteza za pripremu proteinskih namirnica s manje masti, uz očuvanje hranljivih materija, ali istovremeno obogatite obrok kuvanim ili pečenim povrćem i drugim zdravim sastojcima.
Da li je jelo spremljeno u er-frajeru ukusno?
Mnogi se žale na ukus hrane spremljene u fritezi na vruć vazduh - kažu da je suva i bezukusna. Mnogi se odluče da je, posle prženja, ipak preliju sa još malo ulja pa čak i vrate da se dodatno zaprži i bude zaista "reš". Drugi kažu da im je ukus sasvim u redu, pa je najbolje da prvo isprobate jelo kod nekog pre nego što se odlučite na trošak da nabavite sebi ovaj aparat. Pročitajte i zašto sad svi preporučuju avokado i ima li neka druga jeftinija zamena za ovu zdravu namirnicu.
BONUS VIDEO:
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka