Najveći nacionalni park u Srbiji, Nacionalni park Đerdap, nalazi se u severoistočnom delu Srbije, na samoj granici sa Rumunijom.

Na površini od oko 63.608 hektara duž 100 kilometara desne obale Dunava, od Golupca do Karataša kod Kladova prostiru se zone sa različitim režimom zaštite objekata prirode, spomenika kulture, faune i vegetacije reliktnih vrsta, koje potvrđuju razvoj vegetacionih serija od nastanka do današnjih dana. Ovaj park nazivaju i rečnim nacionalnim parkom, budući da značajan deo Đerdapa čini Dunav, a najveću i najdužu klisuru probojnicu u Evropi čudesna Gvozdena vrata sa samoniklom botaničkom baštom i najvećim evropskim arheološkim muzejom u prirodi... Više informacija potražite na www.npdjerdap.org

Iz specifičnih prirodnih odlika ovog područja proizašla je i izuzetno vredna kulturna baština. Priobalni pojas Dunava u Đerdapu bio je nastanjen još u neolitu, a o kontinuitetu življenja svedoče otkrivene arheološke vrednosti – od monumentalne kulture neolita, Lepenskog vira, preko spomenika antičkog i srednjovekovnog perioda, do savremenog doba. Đerdap - Gvozdena vrata, hiljadama godina je izazov za putnike, trgovce, ratnike i mirotvorce… 

Na sledećoj strani, pročitajte više o prirodnim lepotama Đerdapa i zanimljivim manifestacijama koje se održavaju u ovom kraju... 

PageBreak

Osećaj slobode i neponovljivi prizor koji je stvorila priroda, a koji se pruža kao na dlanu ostaviće posmatrače bez daha. Sokolovac je najistaknutiji vrh u dunavskoj klisuri Gospođin vir, nadmorske visine 625 metara. Greben je, kako je istakao J. Žujović 1900. godine povodom međunarodnog Geološkog kongresa u Budimpešti, najlepši breg na Balkanu. Kovilovo, krov sveta na nadmorskoj visini od 358 metara ovdašnji stanovnici nazivaju i Golo brdo, sa kojeg se pruža predivan pogled na donjomilanovačku kotlinu od Grebena do iza Golubinja. Ploče i Veliki Štrbac nalaze se u kanjonu Mali Kazan na nadmorskoj visini od oko 300 metara. Impresivan prizor sa Ploča i Velikog Štrpca se dugo pamti jer se na delu vide sile prirode. Veliki i Mali Štrbac, sem što su najviši vrhovi Miroča, ujedno su i atraktivni vidikovci sa kojih se kao na dlanu pruža pogled na Dunav u njegovom najužem delu, iznad dramatičnog tesnaca Kazana.

Bogatstvo flore ogleda se u više od hiljadu biljnih vrsta. Koliko je Đerdapsko područje bilo i ostalo zanimljivo za botaničare, potvrđuje i činjenica da je tokom istraživanja flore Kneževine Srbije Josif Pančić od 1853. do 1876. čak dvanaest puta bio u Đerdapu i njegovoj okolini.

Dan Dunava obeležava se 29. juna, a tokom leta se organizuju i brojne zanimljive manifestaicje - u julu Sajam Dunava u Golupcu, Etno-sabor, Sajam male privrede, Golubački kotlić i mnogi drugi, u avgustu "Zlatna bućka Đerdapa", Državno prvenstvo u jedrenju i Alasko poselo Vinci, a u septembru "MajdanArt", internacionalni simpozijum zlatarstva, Dani vina u Kladovu i Dani smuđa. 

Uživajte u živopisnim slikama u galeriji ispod teksta.

Pripremila: Marija Jakob

LepaiSrecna Moćna reka, bogate šume, retke biljne i životinjske vrste, arheološke iskopine još od doba neolita, ali i mesta za odmor, pešačke i biciklističke staze, mesta sa dobrom hranom za ogladnele goste, sve to i mnogo više očekuje vas u Nacionalnom parku Đerdap