Za Trebinje koje se nalazi na samom jugu Hercegovine, na obalama reke Trebišnjice, podno planine Leotar, kažu da je grad sunca i kamena. Dodaćemo i da je grad vina, platana, džudoa, sportista i glumaca, ljubaznih stanovnika i prijatne klime. Urbana legenda kaže da pravog Trebinjca možete da prepoznate ukoliko vam tačno odgovori na pitanje: „Koliko se platana nalazi u centru grada?” Upravo se u hladu tih 16 stabala možete odmoriti uz kafu ili druge napitke koje služe u hotelu „Platani”.

Trebinjski vinogradari poznati su po proizvodnji vrhunskih vina. Pili su ih i na habzburškom dvoru u Beču o čemu govore srednjovekovni zapisi, a prvi kontingent izvezen je 1883. godine preko Trsta u Evropu. Prerada grožđa i proizvodnja vina tradicija je u brojnim trebinjskim porodicama poput Anđelića, Vukoja, Anđušića, Petijevića i drugih. 
Lista poznatih i uspešnih ličnosti koje su odrasle ili su poreklom iz ovog grada duga je poput one sa vinarima. To su: glumci Nebojša Glogovac i Nataša Ninković, košarkaši Predrag Danilović, Milan Gurović, odbojkaš Saša Starović…  Dejan Bodiroga je napravio košarkaški kamp koji posećuju najznačajniji sportski stručnjaci.

U kom hotelu odsesti?

Kada je reč o prevozu, do Trebinja možete da stignete autobusom koji iz Beograda svake večeri kreće u 21.15 sati (cena karte je 2.400 dinara), sa stanice iz Novog Sada u 18 sati (cena karte 2.770 dinara), a iz Kikinde u 5.30 sati. Smeštaj potražite u hotelu „Leotar” koji se nalazi uz levu obalu Trebišnjice i gleda na stari grad. Hotel raspolaže sa 150 kreveta, a noćenje sa doručkom u dvokrevetnoj sobi staje 29 evra po osobi. Hotel „Platani” u strogom centru grada ima 69 ležajeva u 34 komforne sobe i apartmana sa televizorom i mini-barom. Noćenje sa doručkom košta 34 evra po osobi u dvokrevetnoj sobi, odnosno 41 evro koliko će jedna osoba platiti za boravak u jednokrevetnoj sobi. U ponudi su i hotel „Viv” u centru grada, na putu ka Hercegovačkoj Gračanici (noćenje sa doručkom u jednokrevetnoj sobi košta 30 evra, a u dvokrevetnoj 22,50 evra po osobi), motel „Konak” u hercegovačkom stilu sa moderno uređenim enterijerom na 10 km od grada na putu Sarajevo-Trebinje-Dubrovnik (noćenje sa doručkom u jednokrevetnoj 22,60 evra, a u dvokrevetnoj 20 evra po osobi), kao i novi hotel „Etage”. U ovom zdanju noćenje sa doručkom u jednokrevetnoj sobi košta 30 evra po osobi, a u dvokrevetnoj 22,50 evra po osobi.

Svi mostovi na Trebišnjici

Iako centar grada nije veliki, biće vam potrebno vremena da turistički istražite bogatstvo kulturno-istorijskih znamenitosti, verskih objekata i novih atrakcija poput kuće na čijem prozoru i kapiji su se snimale scene iz serije „Ranjeni orao”, odnosno dogodovštine popularne Anđelke Bojanić koju je glumila Sloboda Mićalović.

Centar grada je izgrađen u mediteranskom stilu kojim dominiraju stara austrijska zdanja i gorostasni platani stari više od veka. U blizini je park u kojem su pravoslavna crkva Svetog Preobraženja monumentalnog izgleda s početka 20. veka, Dom kulture, spomenik iz Drugog svetskog rata, fontane... Preko Trebišnjice se protežu Perovića (Arslanagića) most (zadužbina Mehmed-paše Sokolovića), Kameni most, Andrićev, Geljev most...
Stari grad (Kastel) smešten je na desnoj obali Trebišnjice, prepun je malih ugostiteljskih objekata, prodavnica suvenira... Najveće zdanje među zidinama je Muzej Hercegovine (smešten u nekadašnjoj zgradi austrougarske kasarne) sa etnološkom, arheološkom, Dučićevom postavkom, galerijom slika... Na zidinama se nalazi i spomenik Jeleni Anžujskoj, supruzi Stefana Uroša I.Posetite i manastir Tvrdoš (najveći skriptorijum na slovenskom jugu i zadužbina kralja Milutina, a u čijoj vinariji se na tradicionalan način proizvode vina i lozova rakija), manastir Petra i Pavla, Duži, Zavala i Dobrićevo. Spomen crkvica Svetom Vasiliju Ostroškom i Tvrdoškom nalazi se pored njegove rodne kuće u selu Mrkonjići u Popovom Polju.

U tunelu u Starom gradu nalazi se i suvenirnica „Art Špaiz”akademskog slikara Dražena Milića (28) koji već tri godine izrađuje suvenire sa motivima Trebinja i Hercegovine. Umetnik koji je diplomirao na trebinjskoj  Akademiji likovnih umjetnosti u klasi Marka Musovića oslikava na keramici (a nakon toga peče) magnete, satove, tanjire, svetlarnike, pepeljare. Dražen je otkrio da su, od kada je emitovana serija „Ranjeni orao” turisti „poludeli” za suvenirima sa motivima kapije Anđelke Bojanić.

- Toliko im se dopadaju da više traže rukotvorine sa njenim umesto sa likom Jovana Dučića - bio je iskren Dražen.

U Dučićevoj ulici u centru grada nalazi se spomenik Jovanu Dučiću, trebinjskom pesniku i diplomati. Dučićeve večeri poezije održavaju se krajem septembra, čime se zvanično završavaju „Trebinjske ljetne svečanosti”. Tada se okupljaju najznačajnije ličnosti sveta poezije iz regiona, a piscu najboljeg dela iz prethodne godine dodeljuje se Dučićeva nagrada.

Tekst: Nenad Blagojević Foto: Turistička organizacija Trebinje, Nenad Blagojević

LepaiSrecna Ukoliko niste bili u Hercegovini, turu počnite od Trebinja na samom jugu. Ono će vas dočekati sa mediteranskom klimom, bogatom istorijom i kuhinjom koja se podudara sa reljefom.