U ostalim delovima države, rođene pod tim imenom manje od godinu dana ranije, Gregorijanski kalendar bio je u upotrebi i pre donošenja ove odluke.
Julijanski kalendar, poznat kao Meletijin i Novojulijanski kaledar, uopšten je naziv za svepravoslavni Sabor na čelu sa vaseljenskim patrijarhom Meletijom IV.
Sabor je održan u Carigradu 1923. godine, a na njemu je usvojena redakcija novog kalendara na predlog Milutina Milankovića, tada profesora nebeske mehanike na Univerzitetu u Beogradu. Procenjuje se da danas oko 50 miliona vernika u svetu koristi Meletijin kalendar.
Ipak, Srpska pravoslavna crkva je zadržala julijanski kalendar, kom su danas ostale verne Jerusalimska, Ruska, Srpska, Gruzijska, Ruska pravoslavna crkva i Sveta Gora. Julijanski kalendar uveo je Gaj Julije Cezar 45. p. n. e. godine, a on se koristio u čitavoj Evropi do XVI veka, kada su države počele da prelaze na Gregorijanski kalendar.
Na prvom vaseljenskom saboru u Nikeji, 325. godine, hrišćanska crkva je prihvatila Julijanski kalendar za svoj zvaničan kalendar. Tvorac kalendara je grčki astronom Sosigen na inicijativu Julija Cezara, po kojem kalendar i nosi ime.
Izvor: Nationalgeographic.rs
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka