Bogojavljenska noć, koja se obeležava uoči praznika Bogojavljenja, 19. januara, vekovima je smatrana jednom od najmagičnijih noći u godini po pravoslavnoj tradiciji i narodnim verovanjima.

Ova noć nosi duboku duhovnu simboliku, jer se veruje da se tada otvaraju "nebeska vrata", a božja blagodat spušta na zemlju.

Više je razloga što se bogojavljenska noć smatra posebnom i magičnom, a prva je povezanost sa Hristovim krštenjem.

Blagovesti običaji i verovanja
Foto: ATA / Antonio Ahel

Bogojavljenje obeležava trenutak kada je Isus Hristos kršten u reci Jordan, što simbolizuje očišćenje od greha i osvećenje vode. Prema verovanju, u bogojavljenskoj noći sve vode postaju svete, a priroda se "smiruje" kako bi dočekala osvećenje. Zato su obredi povezani sa vodom, poput plivanja za časni krst, posebno značajni.

Prema narodnoj tradiciji, kažu da se u ponoć na bogojavljensku noć nebo otvara, a oni koji to dočekaju s verom i molitvom mogu da zatraže ispunjenje svoje najdublje želje. Veruje se da je ovo trenutak kada je božja volja najbliža ljudima.

Običaji za Veliki petak
Foto: Shutterstock

Mnogi običaji vezani su za bogojavljensku noć, naročito oni koji se odnose na ljubav, sudbinu i zdravlje. Tako su devojke stavljale ogledalce ispod jastuka kako bi u snu videle budućeg mladoženju.

Neudate devojke su znale da od testa i brašna naprave četiri loptice, pa u tri ubace ime simpatije, a u četvrtu samo prazan papir. Sve loptice bi spustile u kupiću vodu i čekalo se koja će prva da ispliva na površinu. U njoj se nalazilo, po verovanju, ime suđene ljubavi, a prazan papir je značio da devojka još nije upoznala pravog.

Pročitajte i koji se još običaji praktikuju na bogojavljensko veče, a u galeriji pogledajte čestitke za Bogojavljenje.

BONUS VIDEO:

00:35
Osveštavanje reke, Bogojavljanje Bela Crkva Izvor: MONDO/Ivana Vlajković