Dan Svetog Save, 27. januar, "crveno slovo" je za koje važi poseban običaj. Na ovakve dane se inače ne rade teži poslovi u kući, ali za praznik velikog srpskog svetitelja važi pravilo da se valja više čistiti pa čak i obaviti veliko spremanje.

Podsetimo, crvenom bojom su u kalendaru Srpske pravoslavne crkve obeležene sve nedelje, ali i praznici najvećih svetitelja, a naročito dani posvećeni Hristu i Bogorodici. Tim danima hrišćani odlaze u crkvu, a i oni koji moraju da idu na posao treba da praznuju ostatak dana.

Sveti Sava se proslavlja drugačije, žene rade kućne poslove, a deca treba posebno da se potrude i nauče bar jednu pesmicu. Ovaj praznik se proslavlja kao školska slava i upravo lenjost nije dozvoljena na ovaj dan.

sveti sava-min.jpg
Shutterstock , Goran Vrhovac 

Stara su verovanja da ne bi trebalo dirati makaze ni druge oštrice, što se vezuje za strah od vukova u vreme oko Svetog Save. Kako britve ostanu zatvorene, tako će vucima ostati sklopljene čeljusti.

Najpoznatije verovanje vezano za ovaj praznik kaže da je loš znak ako na Svetog Savu grmi i da će se sigurno nešto rđavo desiti, pošto su udari gromova izuzetno retka pojava zimi. Isto tako, postoji i verovanje da sunčan dan na Svetog Savu donosi blagostanje i srećnu i rodnu godinu. Pročitajte i šta može da se uradi sa starom brojanicom.

BONUS VIDEO:

RINA Najlepša slika sa jugozapada Srbije: Varaklići odlučili da se vrate na selo za koje je i Sveti Sava rekao da je u njemu "sve dobro"(VIDEO)