Razni faktori mogu da utiču na pojavu akni i druge probleme sa kožom. Nepravilna ishrana, naročito preterana upotreba šećera i mlečnih proizvoda, često se dovodi u vezu sa pojavom osipa.

Prema nutricionistkinji Olgi Doroš, koju mnogi prate na društvenim mrežama, određene namirnice, poput nefermentisanih mlečnih proizvoda ili starijih sireva, kod nekih ljudi mogu izazvati reakciju na koži. Ako sumnjate da vam mleko pravi probleme, preporučuje se da ga izbacite iz ishrane na dve nedelje i pratite reakcije organizma. Pride, dobra ideja bi bila da vodite dnevnik ishrane, kako biste lakše ušli u trag šta je to što vam pravi probleme. 

Uticaj šećera na kožu

Šećer, kao i jednostavni ugljeni hidrati, mogu da doprinesu pojavi akni, ali to se obično ne dešava od jedne kockice čokolade, već kada se pretera. Isto važi i za med, sirupe i sveže voće bogato šećerima. Ove namirnice treba koristiti umereno, kako bi se izbegli negativni efekti na kožu.

Šta treba izbegavati?

Važno je da se ograniči unos zasićenih masti i umesto njih je bolje da se biraju one bogate omega-3 masnim kiselinama. Iz ishrane bi trebalo izbaciti ili smanjiti unos masne hrane, poput prženog mesa, kobasica, pavlake i masnih mlečnih proizvoda. Takođe, preporučuje se umereno konzumiranje alkohola.

Dodavanje ribe, morskih plodova, orašastih plodova i semenki u svakodnevnu ishranu može značajno da doprinese poboljšanju zdravlja kože.

Koža i hidratacija

Iako se često veruje da voda pomaže kod suve kože, stanje kože zavisi od mnogo više faktora: genetike, stresa, ishrane, izloženosti suncu, nedostatka sna i suvoće vazduha. Previše kafe takođe može negativno da utiče na kožu, pa se preporučuje do dve šoljice dnevno, bez dodataka šećera, mleka ili šlaga.

BONUS VIDEO:

Doris, saveti za šminkanje MONDO/Uroš Arsić