Kreme za obnovu zaštitne barijere kože možda vam uopšte nisu potrebne! Evo kome su one, prvenstveno, namenjene.

Sa početkom lansiranja novih proizvoda za negu kože, obično se pojavi neka nova "ključna reč" koja ulazi u modu. Tako smo prošli sezone i sezone krema s kolagenom, voćnim kiselinama, vitaminima, bademovim mlekom, hijaluronom i raznim drugim sastojcima.
Zato su i police u radnjama a i u našim kupatilima pune najrazličitijih preparata među kojima se ponekad i sami teško snalazimo. Nova reč je "obnova zaštitne barijere" kože, a neki se čak pitaju da li su nas dermatolozi "vukli za nos" do sada.
"Prvo su nas terali da radimo pilinge i eksfolijaciju raznim kiselinama, a sad nam nude pomade da obnovimo zaštitnu barijeru kože koju smo upravo uništili", piše jedna zapadna novinarka koja se bavi kozmetikom, a vrlo je aktivna na Tviteru. Mnogi su lajkovali ovaj njen komentar.
Kreme za obnovu zaštitne barijere kože sve su popularnije, a najčešće se u njima koriste sastojci kao što su ceramidi i ekstrakt biljke Centella asiatica, koja se u preparatima najčešće prepoznaje po reči "cica" u nazivu. Svrha ovakvih krema je da pomogne osobama koje imaju izrazito suvu, atopičnu kožu, sklonu crvenilu i svrabu. Oni su, pre svih drugih, "kandidati" za korišćenje ovih krema.
Ako imate normalnu kožu lica, nisu vam potrebne ovakve pomade ukoliko ne preterujte sa pilinzima i eksfolijacijom. Koža se normalno obnavlja i sama, svako umivanje i brisanje peškirom je mini piling, a agresivni preparati će bespotrebno narušiti njenu zaštitnu barijeru. Kožu redovno hidrirajte, stimulišite serumima sa vitaminima, a ako želite dodatni zaštitni sloj, i običan vazelin će biti sasvim dovoljan.
Izvor: Lepa&Srećna