Od sunca se ne treba kriti, ali leti je neophodna dobra i pažljiva odbrana od UV zraka jer naša koža sve pamti.
Sunce je izvor života, njegova svetlost nam je neophodna za proizvodnju vitamina D i razvoj jakih kostiju. Osim toga, blagotvorno utiče na raspoloženje, olakšava lečenje nekih bolesti i ublažava depresiju.
Međutim, preveliko izlaganje suncu može biti opasno, tako da bi tokom letnjih dana trebalo postupati sa određenim oprezom i ne izlaziti iz kuće bez prethodnog nanošenja krema sa visokim zaštitnim faktorom, jer naša koža sve pamti.
SPF čak i po oblačnom vremenu
Na prvom mestu obavezna je fizička zaštita lica, a to podrazumeva izbegavanje sunca i sedenje u senci, nošenje svetle pamučne odeće sa dugim rukavima, šešira sa obodom preko 12cm, kao i naočara za sunce sa UV filterom. Čak i kada napolju nema sunca, kada je vreme oblačno, savetuje se nanošenje krema jer su UV zraci i tada prisutni. Index UV zračenja visok je čak i po tmurnom letnjem danu, a njega možemo proveriti u aplikacijama za vremensku prognozu. Zaštita zavisi i od tipa kože, a preporuka je veći zaštitni faktor, bar 30.
Sprej ili fluid?
Razlika između krema, sprejeva i fluida je u teksturi preparata, tj. u farmaceutskoj podlozi. Gel i fluid, kao i emulzija su mešavine tipa „ulje u vodi“ gde preovlađuje vodena faza, a u spreju i kremi je veći procenat masnih supstanci. Ulja imaju najčešće samo masnu podlogu, lakše razgrađuju filtere u preparatu i manje se preporučuju. Za suvu kožu lica idealne su kreme i emulzije. Za telo gde je koža suva mogu se koristiti i ulja, mada se ona prave obično sa manjim zaštitnim faktorom. Za masnu kožu lica i tela najbolji su gelovi ili fluidi, koji se obično i ne lepe. Preparati za telo mogu biti i u obliku spreja ili ulja, ako koža nije masna i sklona aknama.
Da li SPF zapušava pore?
Nepravilan izbor preparata može da napravi problem, pogotovo kad se na masnu kožu nanose kreme ili ulja, zajedno sa jakom i teškom šminkom. Važno je prema tipu kože i sklonosti ka gorenju od sunca odrediti visinu zaštitnog faktora. Svetlija koža zahteva veći faktor. Vrstu preparata treba odrediti prema tome da li je koža masna ili suva. Kod dužeg izlaganja suncu preparat naneti češće (na svaka dva -tri sata) i u debljem sloju. Borak u senci i sa zaštitnom odećom dodatno nas štiti.
Redosled nanošenja proizvoda
Ujutru sledi uobičajena nega - očistiti kožu, naneti sloj seruma ili kreme za dan. Ukoliko se izlazi napolje, u periodu od 11h do 16h naneti sloj zaštitnog preparata. Ako koristite šminku, nakon zaštite od sunca nanesite puder. Na tržištu postoje i posebni sprejevi sa SPF faktorom koje možete u toku dana nanositi na lice i obnavljati zaštitu.
Izvor: Lepa&Srećna / Milica Prelević
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka