Toplo i vlažno vreme prija biljkama, ali i puževima i golaćima koji mogu da naprave ogromnu štetu preko noći.
Ako primetite tragove puževa u bašti, preduzmite što pre sve mere kako biste spasli cveće i povrće, a i osetljivo voće poput jagoda koje uspevaju nisko na zemlji.
Puževi su najaktivniji tokom noći ili za oblačnih i kišnih dana. Sporo puze, ali se brzo razmnožavaju - jedan golać može da položi i do 80 jaja odjednom, čak šest puta godišnje.
Najčešće se kriju ispod kamenja, u gustom rastinju, ispod saksija ili dasaka. Retko ih vidimo po danu jer beže od sunca i predatora. Zato je važno prepoznati njihove tragove:
- Izgriženi listovi - nepravilne rupe, naročito pri dnu biljke.
- Srebrnkasti tragovi sluzi - jasno vidljivi na zemlji, saksijama ili listovima.
- Lepljivi tragovi na biljkama - osim što ružno izgledaju, mogu da uspore rast biljke.
10 prirodnih načina da zaštitite biljke od puževa i golaća
1. Pivske zamke
Jedna od najpoznatijih i najefikasnijih metoda jeste zamka s pivom. Puževe privlači miris piva - kada uđu u posudu zakopanu do ivice s tlom, utope se. Možete koristiti i mešavinu kvasca, šećera i vode. Redovno proveravajte zamke i dopunjujte ih.
2. Bakrene barijere
Bakar stvara blag elektrošok kada ga puž dotakne, što ih odbija. Trake ili tanke žice od bakra mogu se postaviti oko saksija i leja. Pazite da u toj zoni već nema puževa - u suprotnom ih samo zarobljavate unutra.
3. Dijatomejska zemlja
Ovaj fini prašak, dobijen od fosilizovanih algi, smrtonosan je za puževe jer ih isušuje. Pospite je u debljem sloju oko biljaka, ali imajte na umu da gubi efikasnost kad se pokvasi, pa je posle kiše treba obnoviti. Koristite samo onu namenjenu za kontrolu štetočina.
4. Usitnjene ljuske jaja
Grube i oštre, ljuske jaja deluju kao prirodna ograda - puževi ne vole da puze preko njih. Ljuske osušite, izlomite i pospite oko biljaka. Mogu da pomognu i morske školjke, ali barijera mora biti dovoljno gusta da je ne pređu.
5. Prirodni predatori
Žabe, ptice, gušteri, čak i kokoške i patke - svi oni rado jedu puževe. Napravite im stanište: dodajte pojilicu, hranilice za ptice, prevrnute saksije kao skloništa, ili čak mini bare. Tako priroda sama rešava problem.
6. Ručno sakupljanje
Nije najzabavniji zadatak, ali je delotvoran - naročito ako imate manju baštu. Uveče ili rano ujutru pokupite puževe rukavicama ili pincetom. Možete ih i namamiti tako što vlažnu dasku postavite u travu, pa ujutru samo okrenete i pokupite uljeze.
7. Sadnja biljaka koje ih odbijaju
Neke biljke prirodno odbijaju puževe. Beli luk, luk, nana, ruzmarin, lavanda i žalfija im ne prijaju zbog jakog mirisa i teksture. Sadite ih oko nežnijih kultura kao prirodni štit.
8. Organski mamci za puževe
Postoje gotovi, bezbedni mamci koji nisu štetni za ljude, kućne ljubimce ni druge životinje. Proverite kakve sastojke sadrže, kako ne bi bili opasni za ptice i ježeve koji jedu puževe.
9. Očistite baštu od skrovišta
Redovno uklanjajte otpalo lišće, korov, stare saksije i daske. Čist vrt bez senovitih, vlažnih mesta ne pruža dobre uslove za njihovo skrivanje i razmnožavanje.
10. Jeftin sprej protiv puževa
Pomešajte 50 ml amonijaka sa 500 ml vode u bočici sa raspršivačem i prskajte direktno po puževima kada ih ugledate. Ovaj rastvor ih momentalno ubija, a ne šteti biljkama.
Mnogi baštovani koriste ovu tehniku tako što svake večeri obiđu vrt i isprskaju sve puževe koje nađu. Rezultati su brzi i vidljivi već nakon nekoliko dana. Pročitajte i domaći recept za rastvor protiv lisnih vaši.
BONUS VIDEO: