U mnogim dvorištima Srbije petunije su u punom cvatu, a terase su redom okićene ovim živopisnim cvetovima - volimo ih zato što imaju toliko divnih nijansi, a ne traže preveliku brigu.
Ima i petunija koje divno mirišu, a upravo raznovrsnost ih čini toliko omiljenim - lepo izgledaju i u baštenskim lejama, ali i u visećim korpama i žardinjerama. Da bi vam cvetale celog leta, primenite ove savete:
1. Izaberite odgovarajući varijetet
Izbor odgovarajućeg varijeteta petunija može biti od ključne važnosti za dugovečnost i njegovo obilno cvetanje. Preporučuju se "kaskadne" petunije, "grandiflore" i supertunije, novi varijetet koji bogato cveta.
2. Nađite petunijama odgovarajuće mesto
Petunije dobro uspevaju i lepo cvetaju na sunčanim pozicijama, jer upravo sunce podstiče njihov rast i izbijanje novih pupoljaka. Potrebno im je najmanje 6 sati direktne sunčeve svetlosti svakog dana.
Takođe, bitan je i izbor odgovarajućeg zemljišta - petuniji treba bogato nađubrena zemlja koja ima dobru drenažu.
3. Dobro zalivanje
Petunije ne mogu da ni da opstanu ni da cvetaju bez redovnog zalivanja. To, međutim, ne znači da će trpeti previše vode - od prevelikog zalivanja može doći do truljenja korena. Tipično je potrebno da se zaliju jednom nedeljno, ali se u vrelim danima to treba raditi i češće.
Biljku treba da zalijete kad je gornji sloj zemlje suv - nekih dva centimetra. Sipajte vodu direktno u zemlju, ne preko lišća.
4. Redovno prihranjujte petunije
Koristite tečna sredstva za prihranu i to na svake dve do tri nedelje. Savetuje se da odaberete ono tečno đubrivo koja imaju dosta fosfora - u razmeri 10-20-10.
5. Orezujte osušene cvetove
Veoma je važno da uklanjate osušene cvetove i grančice, a secite i one koje se pružaju daleko od same saksije. Vodite računa da se biljka razvija ravnomerno i da ne troši snagu na precvetale pupoljke. Na sredini sezone slobodno orežite biljku malo jače, da žbun bude kompaktan i lep.
6. Lečite petunije od štetočina i bolesti
Proveravajte da li na petunijama ima puževa, gusenica i paukova. Upotrebljavajte insekticide da ih uklonite, odsecite obolele listove. Pazite da petunije imaju dobro provetravanje, jer se u tim uslovima zaraza teže i sporije širi.
7. Malčirajte petunije
Sipajte malč oko petunija, tako ćete sprečiti razvoj korova, održati vlažnost zemljišta i stalnu temperaturu. Za malčiranje možete da upotrebite slamu, iverje drveta ili kompost. Sloj treba da bude debeo oko 5-6cm, a pazite da ne prekrijte i izdanke same petunije.
8. Pratite vremensku prognozu
Nežne stabljike petunije ne mogu da izdrže jak vetar, a obilna kiša može da ih potopi. Takođe, od ekstremno visokih temperatura mogu da se sparuše. Zato je važno da im u ovakvim uslovima pružite dodatnu zaštitu.
BONUS VIDEO:
BONUS VIDEO:
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka