Muškatle (Pelargonium) su izuzetno popularne u Srbiji - volimo ih zbog prelepih cvetova i dugog perioda cvetanja. U njima uživaju i početnici i iskusni baštovani i cvećari, jer postoji mnoštvo varijeteta i lako se gaje. Evo šta je potrebno da vaše muškatle stalno cvetaju:

1. Sunčeva svetlost

Muškatle vole sunce, pa ih postavite na mesto gde će imati barem šest sati direktne sunčeve svetlosti dnevno.

2. Zalivanje

Umereno zalivanje: Zalivajte muškatle redovno, ali pazite da ne preterate. Tlo treba da bude vlažno, ali ne mokro. Ostavite da se gornji sloj zemlje osuši između zalivanja.

Odvodnjavanje: Koristite posude sa dobrim odvodom kako bi se izbeglo zadržavanje vode u korenu.

muskatle.jpg
Shutterstock  

3. Prihrana

Đubrivo za cvetnice: Koristite tečno đubrivo bogato fosforom (P) svake dve do četiri nedelje tokom perioda rasta (proleće i leto). To će podstaći obilno cvetanje.

Organska đubriva: Možete koristiti i organska đubriva poput komposta ili stajnjaka. Posebno dobro deluje "čaj" od koprive koja je bogata sastojcima važnim za biljke. Njegova priprema malo duže traje, ali se isplati. Naberite koprivu i stavite u kantu, prelijte kišnicom i pokrijte ovlaš pa postavite da stoji na sunčanom mestu. Svakog jutra je promešajte dobro, a posle dve nedelje bi trebalo da rastvor "prevri".

Ako je hladnije, proces može da malo duže potraje, ali znaćete da je "čaj" spreman kad prestanu da se pojavljuju mehurići. Procedite rastvor i dodajte pomalo u vodu za zalivanje muškatli. "Čaj" od koprive za prihranu cveća i drugih biljaka ima rok trajanja od šest meseci.

muskatla-min.jpg
Shutterstock  

4. Orezivanje

Redovno uklanjanje uvelih cvetova: Redovno odstranjujte uvele cvetove kako bi biljka kanalisala snagu i hranu u stvaranje novih pupoljaka.

Orezivanje grana: Po potrebi, orežite duge i izdužene grane kako biste podstakli gust rast i više cvetova.

5. Zemlja

Dobro drenirana zemlja: Koristite kvalitetnu, dobro dreniranu zemlju za cveće koja će omogućiti korenu da "diše".

6. Temperatura

Umerene temperature: Muškatle najbolje rastu na temperaturama između 15-25°C. U zimskom periodu, zaštitite ih od hladnoće i mraza.

muskatla.jpg
Shutterstock  

7. Kontrola štetočina i bolesti

Redovna inspekcija: Redovno pregledajte biljke kako biste uočili štetočine kao što su lisne uši i paukove grinje. Koristite odgovarajuće insekticide ili prirodne metode za kontrolu štetočina.

Preventivna zaštita: Osigurajte dobro provetravanje biljaka - nemojte da vam saksije sa muškatlama stoje preblizu jedna uz drugu. Takođe, izbegavajte prekomerno zalivanje kako biste sprečili razvoj bolesti.

Na jeziku cveća, muškatle simbolizuju prijateljstvo, utehu i pozitivne emocije, pa slobodno poklanjajte ove prelepe cvetnice koje svi vole.

BONUS VIDEO:

NAJLEPŠE DVORIŠTE U EVROPI Instagram/littlegarden.world