U organskom gajenju povrća, promene u leji predstavljaju glavnu meru predostrožnosti i zaštite biljaka od oboljenja. Prilikom gajenja povrća treba da poštujete plodored. Ako povrće ne gajite u monokulturi (gajenje na istom mestu više godina), redukujete bolesti i manji je napad štetočina.

Osnovno pravilo vrlo je jednostavno: vrste iz iste porodice zasadite najranije posle tri, bolje posle četiri godine, ponovo na istom mestu. To pre svega važi za paradajz. Doduše, on za razliku od graška ili peršuna bolje podnosi gajenje na istom mestu. Ali spore gljivica koje se nalaze u zemlji lako mogu da dovedu do novih infekcija.

Redovne promene u leji jednostavno se izvode, pogotovu ako se raspoloživa površina podeli u četiri leje, a vrste povrća dalje pomeraju za jednu leju svake godine. Prilikom izmene vrsta povrća koje traže hranljive materije, kao što je kupus, sa manje zahtevnim vrstama, kao što su zelena salata ili mahunasto povrće, korisne materije iz zemlje bolje se koriste. Osim toga đubrenje se lakše prilagođava različitim zahtevima biljaka. Za planiranje leje pre svega koristite varijante povrća koji traju nedeljama u leji.

Vrste koje brzo rastu, kao što su rotkvice ili spanać, možete da zasejete ili zasadite i kao pretkulturu odnosno između glavnih vrsta povrća ili u produžetku, i na taj način optimalno iskoristite uređeno mesto.

1. Kupus i rotkva traže obilno prihranjivanje prilikom pripreme leje i tokom udarne vegetativne faze. Između možete zasejati spanać.

2. Plodonosno povrće kao što su paradajz i plavi patlidžan treba obilno pođubriti izgorelim organskim đubrivima.

3. Korenasto povrće ima velike zahteve za hranljivim materijama, naročito kalijumom. Savet: Dok ne osvoje sav prostor, između redova zasejte rotkvice ili rukolu.

4. Mahunarke kao što su pasulj i grašak obogaćuju zemlju azotom. Između treba da zasadite zelenu salatu i jednogodišnje i dvogodišnje začinske biljke.

Sreten Radosavljević,
dipl. inž. poljoprivrede