Zašto se mnoge žene u vreme menstrualnog ciklusa osećaju slabo i nemaju energije? Da se podsetimo, menstruacija je ciklično krvarenje iz materice koje nastaje kao posledica ljuštenja endometrijuma (sluzokože koja prekriva unutrašnjost materice) ukoliko nije došlo do oplođenja. Naime, ukoliko oplođenje izostane jajna ćelija puca, nivo hormona pada i nastaje ljuštenje materice. Krv i oljušteno tkivo materice izbacuju se kroz vaginu.

Dešava se uobičajeno na svakih 28 do 29 dana, s tim da taj razmak može biti različit i kretati se od 21 do 35 dana. Kod nekih žena taj period prolazi sasvim normalno, ali neke imaju jake bolove. Dismenoreja je ginekološko medicinsko stanje bola tokom menstruacije koje ometa dnevne aktivnosti a često se definiše kao menstrualni bol.

Klasični simptomi PMS-a (predmenstrualnog sindroma), poput nervoze, teskobe, želje za slatkišima i sklonosti ka promeni raspoloženja, posledica su delovanja ženskih polnih hormona i poremećene ravnoteže progesterona i estrogena, s kojima se susreće veliki procenat žena kojima menstruacija predstavlja ne samo fizički nego i psihički osetljiv period.

Šta možemo učiniti da sprečimo bolove i gubitak dragocene energije? Jednostavnim savetima, poboljšanjem načina ishrane i promenama u dnevnim navikama, žene koje su imale bolove mogu da počnu da uživaju u svojim bezbolnim „onim danima u mesecu“.

Pogledajte u galeriji na koje načine možete ublažiti neprijatne pojave u toku menstruacije.

Tekst: Vesna Stanimirović

LepaiSrecna Promenom načina ishrane i primenom posebnih vežbi moguće je izbeći razdražljivost, bol, obilna krvarenja, nadutost - neprijatne pratioce menstruacije.