Hronična opstruktivna bolest pluća (HOPB) danas spada među najčešća oboljenja ovog vitalnog organa. Sam naziv bolesti plaši mnoge, a reč "hronična" u imenu jasno daje do znanja da je u pitanju stanje koje se ne može u potpunosti izlečiti.

Kako dolazi do ove bolesti? Šta ona tračno predstavlja? Da li se dobija isključivo zbog nezdravog načina života? Sve informacije i ključne savete, kao i načine preventive, dala nam je prof. dr Violeta Mihailović Vučinić, specijalista interne medicine i subspecijalista pulmologije u MediGroup zdravstvenom sistemu.

Šta je hronična opstruktivna bolest pluća?

Hronična opstruktivna bolest pluća predstavlja baš kao što i sam naziv kaže stanje hronične ireverzibilne opstrukcije disajnih puteva obolelog, koje karakteriše ograničenje protoka vazduha u disajnim putevima. Bolest se razvija tokom dužeg vremenskog perioda, nekad i tokom godina, pa i decenija, u zavisnosti od individualnih faktora kao što su sama konstitucija bolesnika, genetski faktori, faktori okruženja poput kvaliteta vazduha, pušenja i drugog.

Prof. dr Violeta Mihailović Vučinić je, između ostalog, istaknuti stručnjak u oblasti sistemske sarkoidoze u regionu sa radnim iskustvom sa pulmološkim bolesnicima dugim 40 godina. Posebno polje interesovanja su joj intersticijske bolesti pluća, granulomatozna oboljenja pluća i retke bolesti ovog organa. Specijalista je i pneumoftizologije, te se dugi niz godina bavila dijagnostikom i lečenjem bolesnika sa tuberkulozom. Uvela je testove za latentnu tuberkulozu u Klinički centar Srbije. Deset godina je bila profesor na Katedri Interne medicine Medicinskog fakulteta u Beogradu i šef nastavne baze Pulmologija pri Katedri interne medicine.

Usled učestalih infekcija dolazi do zadebljanja zida disajnog puta koje je ireverzibilno (nepovratno) i time izaziva njegovo trajno suženje.

Oboleli od HOPB imaju dugotrajne epizode kašlja najmanje 3 meseca godišnje sa iskašljavanjem žutog, gnojnog sputuma, što uvek ukazuje na prisustvo infekcije.

Nije retko da se na terenu ovako promenjenih disajnih puteva naseli različita bakterijska flora koja se veoma teško eliminiše. Eliminacija je još teža kada u nekim fazama bolesti dolazi do formiranja bronhiektazija u kojima se permanentno skuplja sekret koji je veoma teško odstraniti, tj iskašljati.

Nakon kojih simptoma pulmolog posumnja na HOPB i kako pacijent da ga prepozna?

Pulmolog veoma brzo posumnja na prisustvo HOBP-a kod bolesnika sa subjektivnim osećajem dugotrajnog otežanog disanje, dugotrajnog kašlja, recidivantnim bronhopulmonalnim infekcijama. Auskultacijski nalaz (osluškivanje stetoskopom) kod ovih bolesnika je veoma karakterističan i svaki pulmolog ga veoma lako može prepoznati. Radi se o polifonom zviždanju u plućima koje ukazuje na prisustvo ne samo bronhoopstrukcije – suženja disajnog puta - već i infekcije.

Ovo su recidivantne epizode koje i samog bolesnika moraju da opomenu da se javi pulmologu. Najčešće se ovde radi o pacijentima koji su dugogodišnji pušači.

zenu bole pluca pregled doktora.jpg
Shutterstock  

Koji su faktori rizika, da li se HOPB može izbeći?

Jedan od osnovnih faktora rizika jeste pušenje. Takođe se treba osvrnuti i na prisutno okruženje na pojedinim radnim mestima ( prašina, isparenja), ali je ovde rizik značajno manji uz nošenje adekvatne zaštitne opreme koja je za takva radna mesta zakonom i predviđena.

Prestanak pušenja u svakom slučaju je jedan od ključnih odgovora kako se HOBP može izbeći.

Koji su ključni saveti za pacijente obolele od HOPB? Šta treba da izbegavaju, a šta da praktikuju?

Prestanak pušenja, fizička aktivnost koja podrazumeva svakodnevni boravak na čistom vazduhu, vežbe disanja koje će preporučiti pulmolog ili lekar fizijatar, kao i upotreba lekova adakvatnih za fazu bolesti koju mora da proceni pulmolog.

Ovde moramo istaći da zapuštena ili neadekvatno lečena bolest može dovesti do trajnog invaliditeta, tj nesposobnosti takvog pacijenta da sam obavlja osnovne aktivnosti, jer razvoj bolesti ide dalje sa posledicama po srce, a tu je i mogućnost plućne hipertenzije. Mnogi bolesnici u terminalnoj fazi HOBP-a zahtevaju i primenu kontinuirane terapije kiseonikom.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO

Test pluća Tweet/Nina Krunić

Tekst: Lepa&srećna/B.S.