Da li se život zaista menja posle tridesete? Treba li da posvetite više pažnje zdravlju i da uvedete nove navike? Mnogi imaju osećaj da je sve drugačije otkako su ugasili ovaj broj svećica na torti: umor je češći, stres je gotovo uvek pristuan i teško je pronaći balans između privatnog i poslovnog života.

Dr Krištof Pujdak, nemački kardiolog, navodi da se posle 30. godine "smanjuje efikasnost organizma" i povezuje ovu pojavu sa prekidom karijere kod brojnih sportista baš u ovom periodu.

"Krvni sudovi gube elastičnost, što dovodi do povećanja krvnog pritiska, a srce mora efikasnije da pumpa istu količinu krvi", objasnio je lekar. 

Kako su obaveze i odgovornosti u ovom periodu mnogo veće nego ranije, u tridesetima je čest i takozvani "burnout", sa kojim nikad nije lako da se suočite i koji vam crpi energiju i narušava zdravlje. Potrudite se da uzmete stvar u svoje ruke i održite vitalnost. Doktorka En Dejvis, specijalista kardiologije sa Edvard klinike, daje nekoliko saveta za sve koji su u tridesetim.

1. Budite fizički aktivni

"Ne morate da istrčite maraton, ali svaka vežba će biti korisna u određenoj meri", istakla je lekarka. Neka vam lagana šetnja od 15 minuta ili pola sata postane svakodnevna navika. Ako joj se i deca prilagode, kasnije će je i sami praktikovati.

2. Vodite računa o ishrani

Trudite se da se hranite što zdravije. Izbegavajte grickalice i gazirane napitke, a češće konzumirajte ribu i morske plodove, kao i sveže voće i povrće.

voce pomorandze ananas.jpg
Shutterstock  

3. Spavajte dovoljno

Niste više u dvadesetim, kada ste mogli lako da zamenite dan za noć ili da nakon burnog izlaska odspavate samo nekoliko sati i nastavite dalje. Obezbedite sebi između sedam i devet sati kvalitetnog sna. To može da pomogne u prevenciji visokog pritiska i povišenog šećera u krvi.

4. Upoznajte se sa porodičnom istorijom bolesti

Raspitajte se o zdravstvenim problemima sa kojima su se borili članovi uže i šire porodice i obavezno o tome obavestite lekara. Na taj način, znaćete koje preventivne preglede treba češće da obavljate i bićete spremni da delujete ispravno ukoliko osetite slične probleme.

Doktorka Dejvis savetuje da ove, kao i sve druge navike, uvodite sporim procesom, korak po korak, kao i da se trudite da svakodnevno ulepšavate život:

"Negujte zahvalnost i ljubaznost. Putujte kad god možete i isprobavajte nove stvari. Radite ono što vas čini srećnima", poručila je ona.

BONUS VIDEO:

VISOK HOLESTEROL NASTAJE IZ OVA DVA RAZLOGA! Kardiolog: Postoje ljudi koji su naizgled zdravi, a nose rizik od INFARKTA MIOKARDA! kurir televizija

 Tekst: Lepa&Srećna/K.L.