Jedan od najčešćih lekova za kojima posežemo kada nas boli glava ili imamo temperaturu, ali i kod brojnih drugih teboga, jeste paracetamol.

Iz nekog razloga ustalilo se verovanje da je ovo blag analgetik koji ne može da šteti, a neki misle čak i da sme da se koristi bez ograničenja.

Ovo, naravno, nikako nije tačno!

Paracetamol funkcioniše tako što reguliše signale za bol koji dolaze do mozga, te pomaže kod niza tegoba, od kostobolje do simptoma gripa. Ipak, uzimanje više paracetamola od dozvoljene doze može ugroziti ceo organizam, a naročito može biti štetno po zdravlje jetre, piše National Health Service.

Dozvoljena dnevna doza paracetamola od 500 mg za odrasle je 1 do 2 tablete 3 do 4 puta dnevno, pri čemu ne smete da prekoračite dozu od 4 grama (8 tableta) u toku 24 časa.

paracetamol (2).jpg
Shutterstock  

Razmak između uzimanja tableta treba da bude najmanje 4 sata. Paracetamol nikako ne treba da pijete na svoju ruku bez konsultacije sa lekarom. Pre davanja paracetamola deci mlađoj od 12 godina proverite dozu sa lekarom, a lek se ne preporučuje deci mlađoj od 6 godina, već davanje sirupa u skladu sa njihovim uzrastom i kilažom.

Nikako ne kombinujte paracetamol sa drugim lekom bez konsultacije sa lekarom, naročito ne sa drugim lekovima koji ga sadrže.

Ovo su simptomi prekomernog unosa paracetamola:

  • bol u stomaku, mučnina, povraćanje
  • problemi sa jetrom
  • napadi

Simptomi se obično pojavljuju u proseku 24 sata nakon uzimanja prekomerne doze leka. U slučaju prekomerne doze paracetamola ključno na vreme se javiti lekaru koji će vam dati terapiju koja će delovati kao protivotrov, piše Health direct. Ako se stanje zapusti, može doći do kome, čak i smrti.

Pročitajte i Ko je zaštićen od velikog kašlja i koje su posledice zaraze.

BONUS VIDEO

KAŽU DA SU SIMPTOMI STRAŠNI, A BOLOVI KAO POROĐAJNI! Zašto terapija za ovu RETKU BOLEST još uvek NIJE DOSTUPNA U SRBIJI? Kurir TV

Tekst: Lepa&srećna/B.S.