Kada temperatura padne i kada vam se vlaga i hladnoća "uvuku u kosti", sve je veća mogućnost da se prehladite. Prva i prava zaštita je jak imuni sistem. Lisa vam je pripremila najbolje strategije za preventivu.

1. Voda kao lek

    Spiranje klica i bakterija, redovno i temeljno pranje ruku, sprečavaju da klice „preskoče” sa osobe na osobu. Najbolje je da sapunom perete ruke (pravite penu na rukama) 15 sekundi. Obavezno perite i delove između prstiju! Svako ko želi da bude potpuno siguran po pitanju čistoće jednom dnevno može i četkicom da izriba nokte. 

    Našoj sluzokoži potrebno je dosta tečnosti - prevashodno u periodu hladnih meseci. Jer suva usna i nazalna duplja idealno su plodno tle za klice svih vrsta. Pijte dosta biljnih čajeva, vodu, prirodne sokove, limunadu, ceđeno voće. Lekari savetuju najmanje litar i po tečnosti dnevno. Savet: Masti za nosnu duplju kao i tečnost za ispiranje pomešajte sa morskom solju kako bi u tim regijama obezbedili vlažnu klimu. 

    Aktuelna istraživanja pokazala su da odlučujuću ulogu po pitanju vlažnosti sluzokože ima vlažnost vazduha u prostoriji u kojoj se boravi. Lisnodekorativne biljke, na primer paprat, odlični su osveživači vazduha. Savet: Na radijator ili grejno telo stavite vlažnu krpu ili peškir, ili redovno sipajte svežu vodu u činijicu koja će stajati na grejnom telu ili će biti okačena o njega. PageBreak

    2. Cink protiv gripa

      I pravilnom ishranom možete sačuvati zdravlje. Namirnice koje unosite moraju imati prave vitalne materije. Cink, koji se na primer nalazi u ovsenim pahuljicama, koštunjavim plodovima, telećem mesu i mlečnim proizvodima - važi za najboljeg asistenta u odbrani od virusa. Ovaj mikroelement aktivira takozvane fagocite. Oni čuvaju krv i iz predostrožnosti evakuišu sve što im stoji na putu, sve ono što im se učini stranim, pa između ostalog i klice - izazivače bolesti. Studije su dokazale: Ko na jesen ili na zimu konzumira cink (pored unosa hrane bogate cinkom, možete koristiti i suplemente ili preparate na bazi cinka), ima mnogo manje šanse da oboli od gripa.

      Unosite dosta vitamina C. On povećava aktivnost odbrambenih ćelija, delujući kao akcelerator. Ovim vitaminom izuzetno je bogat pasji trn. Dve do četiri kašike soka od pasjeg trna pokrivaju dnevne potrebne za vitaminom C. Snažnim borcem protiv infekcija smatra se i nar. Jedinstvena kombinacija vitamina i minerala jača poljuljani imuni sistem. PageBreak

      3. Blagotvorna toplota

        Stopala vole da im je toplo. I ne kaže se tek onako "čizma glavu čuva, a šubara je krasi!" Jer topla stopala važna su zaštita od prehlada - ako su hladna, sluzokoža u grlu ima slabiju cirkulaciju, pa je plodno tle za napad virusa. Debele, tople čarape i papuče se u svakom slučaju isplate. 

        Predlog za toplu kupku: U kadicu s toplom vodom sipajte kašiku crnog praha slačice (iz apoteke) i potopite noge u rastvor oko deset minuta. Dejstvo praha slačice osetićete kao nežno peckanje. 

        Osim toga, redovne posete sauni tokom jeseni i zime pozitivno utiču na zdravlje. Suv vreo vazduh, sličan groznici, povećava temperaturu tela, što jača odbrambenu snagu organizma. Telo počinje da proizvodi veći broj ćelija „ubica” koje će kasnije brzo moći da „matiraju” bakterije i viruse koji pokušavaju da uđu u organizam. Savet: Ako je prehlada upravo „umarširala” i ako vam je organizam oslabljen, bolje bi bilo da ne posećujete saunu. PageBreak

        4. Biljna snaga za oslabljen organizam

          Dopunite svoje baterije snagom biljaka. Na osnovu rezultata studija ekstrakt jednogodišnje zeljaste antivirusne biljke pelargonijum (Pelargonium sidoides) koju možete da kupite u apoteci ili biljnim apotekama, povećava broj antitela na sluzokoži i sprečava da se klica - izazivač bolesti "doseli". Ako počne da vas grebe i pecka u grlu i nosu, ekstraktom ove biljke možete brzo da utičete na dalji tok bolesti, tj. da je sprečite u korenu. Ovakvu sposobnost ima i indijanska kopljuša (Eupatorium cannabinum). Takođe, preko kože i respiratornog trakta na organizam umirujuće deluju i tople kupke sa eteričnim uljem, na primer ulje eukaliptusa ili timijana. Ove kupke smanjuju napetost i bol.