Zima često optereti naše organe za varenje. To je pre svega stres za naš stomak zbog učestalih okupljanja za trpezom u ovo doba godine. U takvoj situaciji osećaj prezasićenosti kao i bolovi u stomaku nisu daleko. Srećom, imamo na raspolaganju veliki izbor povrća i začinskih biljaka, koji najbolje mogu da preduprede ovakve probleme. 

Za dobro varenje odlučujući su gorki sastojci. Njihovo blagotvorno dejstvo počinje već kada jezik prepozna njihov ukus. Zahvaljujući njima, luči se više pljuvačke. Istovremeno, poseban refleks stara se o tome da se ubrza proizvodnja žuči, stomačnih kiselina i pljuvačke iz pljuvačnih žlezda. Oni olakšavaju organizmu da bez problema razgradi teško svarljive materije kao što su masti. Pored toga, optimalno se koriste vitamini i minerali iz hrane, važni za čitav organizam. Nažalost, mnogi gorki sastojci iz većine biljaka se odstranjuju da bi hrana bila ukusnija. Između ostalog, tu su cikorija, matovilac, artičoka i endivija. Pošto su bogate balastnim materijama, izuzetne su kao predjelo za obilne obroke. Isto tako se preporučuju i začini i začinske biljke kao što su kim, žalfija, ruzmarin, karanfilić, majčina dušica ili đumbir. Oni sadrže i dragocena eterična ulja koja svako jelo čine ukusnijim.

Ukoliko nam stomak burno reaguje ili smo opterećeni osećajem težine u stomaku, brzu pomoć pružiće biljni čajevi. I ovde važi pravilo: gorčina najviše pomaže, pre svega onda kada se čaj od žalfije, hajdučke trave ili semena komoraca pije nezaslađen. Anđelika, pelen i encijan doduše pravi su „gorak lek“, ali nemaju premca kada je reč o njihovom pozitivnom dejstvu na naše zdravlje. 

Pored hrane, za prijatan osećaj u stomaku važno je dosta kretanja. Osobe koje mnogo sede često pate od tromosti creva. Najbolji savet glasi: posle obroka obucite jaknu i izađite u šetnju. Na taj način ćete podstaći krvotok, a to će pozitivno delovati na stomak i creva. Blagotvorna je i masaža stomaka. Lezite i rukama nežno trljajte stomak u smeru kazaljke na satu najmanje deset minuta. Ovo je odličan način da opustite celo telo.PageBreak

Ovo su neke od biljaka koje pospešuju varenje:

Endivija  (Chichorium endivia) - gorki sastojci ubrzavaju rad žuči. Bogata je vitaminima i mineralima, pa tako jača odbrambene mehanizme.

Cikorija (Cichorium intybus) - sadrži rastvorivu materiju inulin, koja ne samo što reguliše varenje već čini i da brže osetimo sitost. 

Žalfija (Salvia officinalis) - čaj umanjuje tegobe u stomaku i crevima. Kao začin u kuhinji, zahvaljujući gorkim materijama, čini jela lakše svarljivim. 

Artičoka (Cynara cardunculus) - cinarin u artičoki ubrzava varenje masti, a luteolin pozitivno utiče na vrednosti holesterola

Đumbir (Zingiber officinale) - kao čaj ili kao začin pospešuje proizvodnju stomačnih sokova, pa samim tim ubrzava varenje. 

Kim (Carum carvi) - ovo je najdelotvornija biljka protiv nadutosti. Pored toga, smiruje nadražen ili nervozan stomak.

Anđelika (Angelica archangelica) - ovaj gorak koren kao čaj pomaže kod svih problema s varenjem. Tipičan je sastojak likera sa začinskim biljkama.

Pelen (Artemisia absinthium) - isto tako gorak, ubrzava rad jetre i pomaže kod gastritisa i nadutosti. On je glavni sastojak apsinta.

Hajdučka trava - podstiče rad žuči i osloba_a od grceva. Tako caj od ove biljke umanjuje tegobe posle masnog obroka. Dobro se pokazala i kod osetljivijeg stomaka. 

Aleksandrijska sena - ubrzava varenje. Njeni antracinonglikosidi pospešuju rad creva i apsorpciju nagomilane tečnost u njima 

Komorač - idealno povrće za sve koji žele prijatan osećaj u stomaku. Balastne materije vezuju otrove i masti u crevima, što snižava nivo lošeg holesterola. 

Matovilac - salata u srodstvu s baldrijanom, svojim gorkim sastojcima ubrzava varenje. Pored toga, sadrži i eterična ulja koja smiruju stomak.