Letnji grip je najčešće virusna infekcija. Na prometnim mestima (bazeni, plaže, bašte kafića) ovi uzročnici brzo se šire vazduhom, putem inficirane površine ili dodirom. Međutim, i sami možete da učinite dosta da biste se zaštitili i ojačali organizam.

Rashlađivanje - Izbegavajte promaju i prostorije izložene jakom hlađenju pomoću klima-uređaja. Da biste se osvežili, ne bi trebalo dugo da plivate u hladnoj vodi. Kada je reč o deci, pre svega vodite računa o tome da se ne igraju satima u vodi. Njihovo telo se naročito brzo hladi. I mada to izgleda jako primamljivo tokom toplih dana, ne gasite žeđ napicima koje ste upravo izvadili iz frižidera! Razlike u temperaturi, npr. napolju i u jako rashlađenim, klimatizovanim prostorijama, stresno deluju na naš imuni sistem. Pre svega, klima-uređaji u automobilima usmereni su direktno na kožu. Razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature sme da bude najviše 6°C. 

Odevanje - Vlažni kupaći kostimi ili odeća mokra od znoja ne bi trebalo da se suše na telu, već bi trebalo da se brzo presvučete. Letnji dani znaju da zavaraju - bez obzira koliko blago deluje veče, preporučujemo da prebacite laganu jaknu preko leđa.  

Ishrana - Ojačajte imuni sistem mnoštvom vitamina iz ukusnih salata, svežeg povrća i sočnog sezonskog voća. Pijte dosta čajeva, koji će vas lepo rashladiti a i hidrirati organizam. Odlučite se za majčinu dušicu - ukoliko terapija počne na vreme, njene antibakterijske i antivirusne osobine mogu u začetku da zaustave infekciju. Osim toga, ova biljka uspavljuje i podstiče aktivne odbrambene snage. Kao rezultat toga telo je u stanju da se brzo i efikasno odbrani od gripa. 

Lečenje - Ukoliko vas ipak zakači letnji grip, potrebni su vam, pre svega, mirovanje i dovoljno sna. Pijte mnogo tečnosti (idealni su biljni čajevi) da biste uništili viruse i enteroviruse (uzročnike crevnih bolesti). Obično se najgore prebrodi već posle nekoliko dana.