Bundeva i razne vrste kupusa i korenastog povrća najukusniji su ukoliko se uberu zreli i ako se konzumiraju u sirovom stanju. Za sve one koji u svojoj bašti nemaju baš ove vrste povrća, alternativa su pijace i prodavnice organski gajenog povrća.

Tokom prirodne faze berbe ne samo što je aroma voća i povrća najintenzivnija već je i sadržaj hranljivih materija najveći. Duže vreme skladištenja snižava sadržaj hranljivih materija. Izuzetak su specijalne sorte koje mogu da se skladište.

Prednost dati regionalnim proizvodima Ako kupujete proizvode s vašeg podneblja, zasigurno ćete dobiti bolji kvalitet proizvoda. Ove sveže namirnice najčešće su manje hemijski obrađene od voća i povrća koje se pre transporta obično tretira raznim hemijskim preparatima. Iako danas gotovo sve vrste voća i povrća preko cele godine možete da kupite u supermarketima, prodavnicama zdrave hrane i na pijacama, pre po ručujemo vam da pokušate nešto drugo. Daleko je zdravije da špargle, jagode i druge sveže namirnice kupujete samo tokom njihove prirodne sezone.

Prednosti su, pre svega za gurmane, u tome što su ovi plodovi - po pravilu - aromatičniji od onih koji su nedeljama bili u frižideru ili hladnjači. Pored toga, ove namirnice sadrže više vitamina, a manje su tretirane hemikalijama. Imunitet ćete naročito ojačati ako vam se na jelovniku redovno nalaze sledeće vrste povrća:

Karfiol je bogat vitaminom C, B1, gvožđem, folnom kiselinom, magnezijumom, kalijumom i fosforom.
Pasulj sadrži gvožđe, kalijum, kalcijum, magnezijum i fosfor.
Kineski kupus ima vitamin C, folnu kiselinu, kalijum, kalcijum i gvožđe.
Motovilka sadrži folnu kiselinu, vitamin A, karotinoide, kalijum, magnezijum, jod i gvožđe.
Kupus ima vitamin C, B1, B2, B6, folnu kiselinu, kalijum, kalcijum, gvožđe, jod i fosfor.
Krompir sadrži vitamin C i B6, folnu kiselinu, kalijum, magnezijum i fosfor.
Keleraba sadrži vitamin C, fosfor, magnezijum i kalcijum.
Cvekla sadrži folnu kiselinu, fosfor i kalijum.
Pečurke su bogate selenom i cinkom.