Hroničan stres povećava lučenje noradrenalina, čime se povećava periferni otpor, kao i lučenje renina, angitenzina i aldosterona, koji takođe intenzivno povećavaju krvni pritisak.

U uslovima povećanog napora, potrebno je obezbediti organizmu dodatnu snagu da bi se postigao određeni cilj. Sem nedostatka fizičke snage, usled konstantnog izlaganja stresu javlja se i problem psihičke iscrpljenosti.

Neki ljudi imaju slabe tačke na kojima se posledice stresa najpre ispolje. Tako nekoga zaboli glava, nekome se pojača lučenje kiseline u želucu, neko oseti mučninu, nekom srce radi ubrzano.

"Hroničan stres" utiče i na krvni pritisak. Traje li svakodnevno, pritisak se može znatno povisiti. Tada se javlja domino efekat. Povišen krvni pritisak može dovesti do bolesti krvnih žila i srca, a one do srčanog i moždanog udara. Pre svega, morate biti svesni stresa, a ako uvek postoji, morate potražiti mehanizme koji će poništiti njegov učinak.

Još jedna štetna posledica hroničnog stresa je pad imuniteta", objašnjava dr Mira Mićović. 

Ako ste stalno pod stresom, lakše ćete se razbolevati nego inače. A što ste stariji, taj uticaj je pogubniji. Usled loše imunološke reakcije mogu se razviti razne bolesti, koje biste, da ste odmorniji, mogli sprečiti u začetku. I obična upala pluća može u takvim okolnostima ugroziti život.

A ukoliko obolite od raka, teže ćete se nositi i s ovom bolešćću. Mnogi ne znaju da hronični stres može polako dovesti do neplodnosti. To se odnosi i na muškarce i na žene.

Zbog hroničnog stresa mogla bi prestati proizvodnja seksualnih hormona, kao što su estrogen i testosteron, a to bi moglo loše uticati na testise ili jajnike.

Tekst: Žaklina Milenković

Izvor: Lepa & Srećna