Samo 4,3 odsto osoba u svetu nije imalo nikakvih zdravstvenih poteškoća u 2013. godini na koju se odnose podaci, navodi se u studiji globalnog tereta bolesti (GBD) koju je objavio časopis Lanset.

Sa porastom populacije, i proporcionalnim porastom broja starijih, broj ljudi koji imaju zdravstvene probleme rapidno raste u poslednjim decenijama, upozoravaju autori.

Ovi rezultati proizilaze iz obimne i veoma detaljne analize koja je imala za cilj da utvrdi stanje, nivo i trend bolesti, zdravlja i nesposobnosti svetske populacije u periodu od 1990. do 2013. godine.

Utvrđeno je da se za 23 godine vodeći uzroci gubitka zdravlja nisu značajnije promenili. Bolovi u donjem delu leđa, depresija, anemija izazvana nedostatkom gvožđa, bolovi u vratu, i gubitak sluha povezan sa starenjem bili su najčešći zdravstveni problemi i tada i sada. U 2013. godini mišićno-koštane bolesti (uglavnom bolovi u donjem delu leđa, vratu i artritis) i poremećaji mentalnog zdravlja (pretežno depresija, anksioznost, alkoholizam i korišćenje droga), činili su gotovo polovinu svih bolesti u svetu.

VIŠE: Koje su normalne vrednosti šećera u krvi i kako se utvrđuje šećerna bolest

Naučnici upozoravaju i da stopa invaliditeta raste brže od stope smrtnosti. Na primer, tokom posmatrane 23 godine dijabetes je u svetu porastao za čak 43 odsto, dok je smrtnost od ove bolesti narasla samo za devet odsto. 

"Činjenica da mortalitet brže opada od učestalosti fatalnih bolesti i povreda dodatni je dokaz da treba više pažnje obratiti na zdravstvene probleme koji uzrokuju invalidnost i nesposobnost, a ne samo fokusirati se na smanjenje mortaliteta", rekao je profesor Teo Vos, vođa studije i profesor globalnog zdravlja u Institutu za merenje i procenu zdravlja Univerziteta u Vašingtonu. 

Studija incidence i prevalence bolesti i povreda u 2013. godini urađena je na osnovu analize 35.620 izveštaja koju su dostavljeni iz 188 zemalja u periodu 1990 do 2013. godine. Na ovaj način su precizirani najznačajniji razlozi koji dovode do poremećaja zdravlja i utiču na ukupne troškove u zdravstvu između 301 akutne i hronične bolesti i povrede, i 2.337 posledica jednog ili više poremećaja zdravlja. 

Kao ključni izdvajaju se sledeći podaci iz studije: 

"U 2013. godini, bolovi u donjem delu leđa i ozbiljna depresija nalaze se među prvih deset najvećih uzročnika poremećaja zdravlja u svim zemljama, i uzrokuju veće troškove u zdravstvu od dijabetesa, hronične opstruktivne bolesti pluća i astme zajedno".

"U celom svetu broj osoba sa više zdravstvenih problema rapidno raste. U 2013. godini oko trećine (36 odsto) dece uzrasta do četiri godine u razvijenim zemljama nije imalo poremećaj zdravlja, kao ni 0,03 odsto odraslih starijih od 80 godina. Broj osoba koje imaju više od deset bolesti porastao je za 52 odsto u periodu od 1990. do 2013. godine". 

VIŠE: 4 polno prenosive bolesti koje možete dobiti i bez seksualnog odnosa

"Po učestalosti među akutnim stanjima prednjačile su zarazne bolesti i kratkoročne povrede, sa više od dve milijarde slučajeva gornjih respiratornih infekcija i dijareja u 2013. godini. Izuzetak su samo zubobolje zbog stalnih karijesa sa više od 200 miliona slučajeva". 

Broj godina života provedenih u invalidnosti je značajno povećan usled porasta populacije i starenja, i to sa 537,6 miliona na 764,8 miliona. Vodeći uzroci ovog porasta su lokomotorne bolesti, poremećaji mentalnog zdravlja i bolesti zavisnosti, neurološka stanja i hronične respiratorne bolesti. 

Uočen je značajan porast gubitka zdravlja koji je povezan sa dijabetesom (za 136 odsto), Alchajmerove bolesti (92 odsto), glavobolje uzrokovane prekomernim uzimanjem analgetika (120 odsto) i osteoartritis (75 odsto).

10 najčešćih bolesti na svetu... pročitajte na drugoj strani teksta!

PageBreak

Profesor Vos ističe da se velikim uzročnicima gubitka zdravlja koji mogu da se preveniraju, kao što su na primer lokomotrone bolesti, mentalni i poremećaji ponašanja, ne pridaje dovoljno pažnje. 

"Rešavanje ovih pitanja zahtevaće promenu u određivanju prioriteta u zdravstvu širom sveta", ukazuje Teo Vos. "To znači da ljudima ne treba samo omogućiti da što duže žive, već da u tom periodu budu i zdravi". 

8 vodećih uzroka hroničnih bolesti

Kod više od 10 odsto svetske populacije utvrđeno je najčešćih osam uzročnika hroničnih bolesti u 2013. godini: 

1. karijes na stalnim zubima (2,4 milijarde)

2. tenzione glavobolje (1,6 milijardi) 

3. anemije zbog nedostatka gvožđa (1,2 milijarde) 

4. nedostatak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (1,18 milijardi) 

5. gubitak sluha povezan sa starenjem (1,23 milijarde) 

6. genitalni herpes (1,12 milijarde) 

7. migrene (850 miliona) 

8. askarijaza, bolest čiji je uzročnik parazitska valjkasta glista (800 miliona) 

VIŠE: Alternativna metoda lečenja: ples je lek za mnoge bolesti

10 najčešćih bolesti na svetu

1990. godina:

  • infekcije donjih disajnih puteva 
  • dijareja 
  • komplikacije prevremenih porođaja 
  • ishemijska bolest srca 
  • šlog 
  • hronična opstruktivna bolest pluća 
  • malarija 
  • tuberkuloza 
  • neuhranjenost zbog nedostatka proteina 
  • neonatalna encefalopatija 

2010. godina: 

  • ishemijska bolesti srca 
  • infekcije donjih disajnih puteva 
  • šlog 
  • dijareja 
  • HIV / AIDS 
  • malarija 
  • bol u donjem delu leđa 
  • komplikacije prevremenih porođaja 
  • hronična opstruktivna bolest pluća 
  • povrede na putu

VIŠE: Mućkanje ulja u ustima: najjeftiniji prirodni lek koji izbeljuje zube i pomaže kod srčanih bolesti

Izvor: Novosti