Čaga je moćno sredstvo protiv stresa, uzročnika gotovo 90 odsto svih bolesti.

Raste u šumama breze širom Severne i Istočne Evrope, Rusije i Koreje.

Stari Azijci su je primenjivali za održavanje zdrave prirodne ravnoteže (chi), verujući da daje mladolikost, produžuje život i jača imunitet.

Njena lekovitost dokumentovana je u najstarijem službenom popisu lekovitih materija, kineskoj knjizi Shennong Ben Cao Jing staroj 2300 godina, piše Tanjug a prenosi Herbateka. U tom delu je zahvaljujući raznovrsnim i sveobuhvatnim lekovitim svojstvima prozvana i "nadmoćnom biljkom".

Sibirska čaga postala je vrlo popularna kada je spomenuta u knjizi "Odeljenje za rak" nobelovca Aleksandra Solženjicina. On je pisao o vlastitom ozdravljenju od karcinoma pomoću čaja od čage nakon neuspešnog lečenja po klinikama. Danas se na čagi sprovode mnoga istraživanja i sve više ljudi otkriva njenu isceliteljsku moć.

VIŠE: Mak: ukusna i lekovita biljka koja usporava razvoj multiple skleroze

Moderna istraživanja pokazala su da je čaga puna dragocenih bioloških aktivnih materija, od kojih neke ne sadrži ni jedna druga biljka. U njenom sastavu nalaze se fenolni spojevi, melanin, triterpenoidi i mali procenat betulinske kiseline. Najmoćnijim oružjem ove gljive smatra se Čagin kiselina, koja prema tvrdnji ruskih naučnika normalizuje metabolizam i lekovito deluje na sve organe i tkiva ljudskog organizma.

VIŠE: Šatavari: lekovita indijska biljka koja pomaže kod problema sa sterilitetom