Među činiocima koji štetno utiču na zdravlje i dovode do povišenog krvnog pritiska, pušenje se ističe kao posebno opasno, pogotovo u kombinaciji sa alkoholom. Sličan uticaj imaju i neke namirnice.

Tako se radi održavanje normalnog krvnog pritiska preporučuje ograničen unos soli, kao i svih namirnica koje je sadrže u većoj količini, fermentisanih sireva i masne hrane, posebno životinjskog porekla.

Više: 5 prirodnih lekova za dobar pritisak

Kako je dokazana povezanost nivoa krvnog pritiska i telesne težine, radi normalnog nivoa krvnog pritiska preporučuje se održavanje odgovarajuće kilaže. Brojna istraživanja potvrdila su da gubitak svakog suvišnog kilograma smanjuje vrednost krvnog pritiska. Sastavni deo zdravog života i faktor normalnog krvnog pritiska svakako je i fizička aktivnost.

Više: 5 prirodnih načina da regulišete krvni pritisak

Stres može izazvati porast krvnog pritiska, ali je tada reč o trenutnom, prolaznom porastu, a ne o istinskoj bolesti – hipertenziji. U slučaju povišenog krvnog pritiska i te kako je korisno primenjivati neku od tehnika opuštanja, ali pogrešno je mišljenje da te tehnike mogu poslužiti kao lek protiv povišenog krvnog pritiska. Greška koju često ponavljaju pacijenti koji uzimaju lekove za regulisanje krvnog pritiska jeste da prestanu da ih piju čim im se pritisak normalizuje. O prestanku terapije odlučiće lekar koji ju je prepisao.

Više: Sok za prevenciju visokog pritiska

Lekovi za snižavanje pritiska mogu izazvati neželjene efekte. Neki od njih su umor, osećaj težine u nogama, nesanica, vrtoglavica, suvoća usta, probavne smetnje ili slabljenje polne želje. Oni se javljaju skoro kod svakog trećeg bolesnika i razlog su za promenu ili prilagođavanje terapije, što može potrajati nekoliko nedelje ili meseci. U nekim slučajevima moguće je krvni pritisak držati pod kontrolom istovremenom primenom nekoliko vrsta lekova.

Pet saveta

Upoznajte porodičnu istoriju

Prirodno je da se vrednost krvnog pritiska povećava s godinama, paralelno sa starenjem. Međutim, ako vam jedan od roditelja boluje ili je bolovao od hipertenzije, preti vam dvostruko veći rizik od te bolesti u odnosu na osobe u čijoj porodici nije bilo takvih slučajeva.  

Redovno kontrolišite pritisak

Iako ne osećate nikakve tegobe ni zdravstvene smetnje poželjno je da jednom godišnje odete lekaru i proverite krvini pritisak. Ako je vaš pritisak između 130/80 i 140/90, blizu ste granice koju nije poželjno preći. Budite oprezni, jer u 60-80 posto slučajeva osobe s takvim graničnim vrednostima krvnog pritiska u sledećih pet-šest godina obole od  hipertenzije. Pri tom su većoj opasnosti izloženi oni u čijoj je porodici bilo slučajeva hipertenzije i oni s povećanom telesnom težinom.

Jedite zdravo

Vaša težina je problematična ako imate indeks telesne mase veći od 25. Smanjite li telesnu težinu za 3-4 kilograma, uspećete da snizite krvni pritisak i prepoloviti opasnost od dobijanja hipertenzije.

Krećite se što više

Fizička aktivnost ima dvostruki efekat: smanjuje nivo krvnog pritiska i telesnu težinu.

Sarađujte s lekarom

Efekti lečenja biće bolji ako sve ne prepustite lekaru već i sami učestvujete u lečenju. Osim redovne kontrole, korisno je proveravati vrednost pritiska i kod kuće. Postoji prolazno povećanje krvnog pritiska ili popularno nazvanog pritisak belog mantila. Tako se naziva trenutni skok pritiska kome je uzrok uzbuđenje ili strah od lekara. Takav porast krvnog pritiska nije opasan, ali lekaru koji ne zna pravi uzrok na osnovu njega prepisaće lek koji zapravo nije potreban.

Vesna Stanimirović