Žuč je sok koji učestvuje u varenju. Proizvodi se u jetri, a čuva u žučnoj kesi. Osim što učestvuje u apsorpciji masti, pomaže i u izlučivanju holesterola, gvožđa i bakra.
Žučne kiseline su glavna aktivna komponenta žuči, izlučuju se u dvanaestopalačno crevo i efikasno resorbuju, odnosno vraćaju u završni deo tankog creva, odakle venskim putem ponovo dospevaju u jetru. - objašnjava specijalista opšte hirurgije dr Zoran Ražnatović iz Klinike za digestivnu hirurgiju KCS, a pišuVečernje novosti5. avgusta 2014. godine.
Kako dolazi do stvaranja kamena u žučnoj kesi?
- Žučna kesa je kruškoliki rezervoar žuči, smešten u istoimenom udubljenju desnog režnja jetre. Dugačka je sedam do deset santimetara, široka tri do četiri na najširem delu, a zapremine 30 do 50 mililitara.
Stvaranje kamena u žuči često prolazi bez ikakvih tegoba. Istraživanja pokazuju da čak dve trećine dobro podnosi ovo stanje tokom života. Ipak, kod određenog broja obolelih dolazi do komplikacija u vidu akutne upale same žučne kese, odnosno holecistitisa. Ako kamen pređe u glavni žučni vod može doći i do infekcije žuči, zastoja u njenom protoku, kao i do upale gušterače.
Zanimljivo je da se prisustvo kamenja u žučnoj kesi sve češće otkriva slučajno, na sistematskim ultrazvučnim pregledima, pri čemu između 60 do 80 odsto pacijenata ne oseća nikakve tegobe u trenutku uspostavljanja dijagnoze. Kod preostalih javljaju se napadi bolova u stomaku, odmah ispod rebara. Ovo obolenje prate i bol u leđima i desnom ramenu, mučnina i povraćanje - kaže dr Ražnatović.
Čime je uzrokovana pojava kalkuloze, odnosno stvaranje kamena?
Učestalost javljanja uzrokovana je polom, rasom i geografskim položajem. U tom smislu, prisutnija je u Evropi i Severnoj Americi, a manje u Aziji. Više kod žena nego kod muškaraca, mada se sa godinama procenat obolevanja izjednačava. Genetska predispozicija postoji, ali nije otkriven gen uzročnik.
Na njeno javljanje u dobroj meri utiče gojaznost, ali i nagli gubitak telesne težine. Na spisku uzročnika spominju se i razni lekovi, među kojima najčešće kontraceptivna sredstva, oktreotid za lečenje akromegalije i ceftriakson, odnosno cefalosporin treće generacije - zaključuje naš sagovornik.
Lekari ukazuju da je preventiva, odnosno ishrana na bazi povrća, voća i integralnih žitarica izuzetno značajna u očuvanju zdrave žučne kese.
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka