Moda stezanja oko struka i kukova kako bi figura izgledala što privlačnije nije, nažalost, novina u ženskoj modi.

Tokom istorije žene su zamotavale i stezale stomak kako bi stvorile, barem vizuelno, manji struk. Šokantni su podaci da su žene u 19. veku nosile korsete tako stisnute da je pritisak iznosio 15 do 40 kilograma, čime je takođe kapacitet pluća bio smanjen za 20 posto. Željeni rezultat bio je ostvaren – obim struka smanjen za čak petnaestak centimetara. Masno tkivo i mišići trbušnog zida ponekad su toliko atrofirali da su peristaltička pomeranja creva mogla da se naziru kroz kožu. Funkcije jetre su znatno slabile, a stalni pritisak na matericu slabio je ligamente koji je podržavaju, često dovodeći do njenog prolapsa.

Savremena medicina upozorava kako bi i današnja moda mogla dovesti do sličnih posledica ako ne pripazimo šta nosimo. Uska odeća je nezdrava jer utiče na prirodne funkcije u telu – poput disanja, krvotoka i probave. Zbog nje disanje postaje pliće, krvotok oslabljen, samim tim manje kiseonika stiže do naših ćelija, pada nam koncentracija, postajemo umorni, tromi, letargični. Zbog nemogućnosti pravilnog disanja, mogu se javiti hiperventilacija i napadi panike.

Dame 19. veka su u takvim trenucima zalazile u „odaje za onesvešćivanje“ kako bi otkopčale korsete i barem nakratko došle do vazduha. Može da se javi i neprijatan osećaj gorušice. Kada je donji sfinkter jednjaka, mišić između želuca i jednjaka, slab, tada kaiševi ili uska odeća mogu pogurati želudačnu kiselinu u jednjak, izazivajući gorušicu.

Ali, šta sa odevnim predmetom koji je, istorijski gledano, tek nedavno ušao u ormare – uske pantalone? Naučno gledajući, čini se da one mogu prouzrokovati još veću boljku, toliko rasprostranjenu da je dobila ime – sindrom uskih pantalona. Reč je o vaginalnim upalama.

Dva velika nezavisna istraživanja iz 1980-ih (jedno sprovedeno u Nigeriji na 365 žena, a drugo u SAD-u na 203 žene), izveštavaju o češćem pojavljivanju vaginalnih gljivičnih infekcija kod žena koje nose uskefarmerice i takav donji veš nego kod onih obučenih u laganu pamučnu odeću. Uska odeća ograničava cirkulaciju vazduha („prirodnu ventilaciju“), stvarajući tako toplo i vlažno okruženje idealno za razvoj gljivica kandida.

Piše: Željka Ciganović

Izvor: Sensa